Artykuły

Pruszcz Gd. W lipcu rusza Scena Letnia Wybrzeża

Prapremiera amerykańskiej farsy "Skrzynk@Pandory" otworzy na początku lipca czwarty sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże. Widzowie w Pruszczu Gdańskim zobaczą również m. in. "Babę Chanel" Nikolaja Kolady.

Działalność tegorocznej Sceny Letniej Wybrzeża zainauguruje w sobotę 7 lipca prapremiera farsy "Skrzynk@Pandory" (tytuł oryginału "You've Got Hate Mail"). Jest to jedna z nowszych sztuk amerykańskiego duetu Billy Van Zandt i Jane Milmore, których utwory od paru lat podbijają teatry Off-Brodway'u. W przypadku "Skrzynki@Pandory" łóżkowe perypetie bohaterów - pełne pomyłek i zabawnych zbiegów okoliczności - opowiedziane są wyłącznie za pomocą... e-maili.

Program Sceny Letniej dopełni kilka starszych, lżejszych tytułów, m. in. komedia Moliera "Grzegorz Dyndała" [na zdjęciu]. Jednak nie cały repertuar Teatru Wybrzeże w Pruszczu będzie rozrywkowy; znalazło się w nim miejsce dla "Fazy delta" Radosława Paczochy - czyli opowieści o czwórce młodych ludzi, którzy pod wpływem narkotyków popełniają morderstwo - czy sztuki "Baba Chanel" Nikołaja Kolady.

Ten ostatni jest czołowym rosyjskich dramaturgiem (w Polsce najbardziej znana jest jego sztuka "Merylin Mongoł"), aktorem i reżyserem (na zeszłorocznym Festiwalu Szekspirowskim pokazywał swoje niezwykle udane adaptacje "Hamleta" i "Króla Leara"). Jego "Baba Chanel", tragikomedia o starości, pokazana zostanie na Scenie Letniej po raz pierwszy 11 sierpnia, dzień po prapremierze w Gdańsku.

- Przygotowując repertuar Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim szukamy złotego środka - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże. - Z doświadczeń z lat ubiegłych wiemy, że sztuki trudniejsze, nie tylko komedie czy farsy, ciszą się tam dużym zainteresowaniem. W tym roku pokażemy w Pruszczu choćby "Fazę delta", która na pewno nie jest tytułem "wakacyjnym". Także "Baba Chanel" Kolady, która może budzić na twarzy uśmiech, tak naprawdę jest poważną sztuką o przemijaniu. Co roku staramy się przygotować premierę z myślą o Scenie Letniej, bo niektórych spektakli z bieżącego repertuaru np."Ciał obcych" - z rożnych powodów tam przenieść nie można. Jednak przedstawienia zrealizowane z myślą o Pruszczu są potem z powodzeniem grane na scenie w Sopocie czy na Malarni. Scena Letnia Teatru Wybrzeże jest wspólnym przedsięwzięciem gdańskiej sceny i władz Pruszcza. Przedstawienia pokazywane są w trudnych warunkach - w amfiteatrze na terenie Międzynarodowego Parku Kulturowego Faktoria, pomiędzy ul. Zastawną a Grunwaldzką. Jednak od 2009 roku praktycznie każdy spektakl przyciągał po kilkuset widzów. Nie bez znaczenie jest zapewne fakt, że wstęp na przedstawienia jest bezpłatny.

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni z frekwencji na Scenie Letniej - mówi Orzechowski. - Niesamowite jest to np., jak widzowie, pomimo późnej pory spektakli i pojawiających się niedogodności takich jak muszki czy komary, do końca oglądają przedstawienia z ogromnym zainteresowaniem. Gdy cztery lata temu startowaliśmy z projektem, braliśmy pod uwagę, że może on być jednorazowym eventem. Oddźwięk był jednak bardzo duży, co pokazuje, że widzowie oczekują jednak wyjścia z teatrem do nich, możliwości spotkania z przedstawieniami i aktorami na ich terenie. Traktujemy także Scenę Letnią jako rodzaj zaproszenia do naszego teatru. Liczymy na to, że ktoś, kto w teatrze nie bywa wcale albo bywa niezwykle rzadko, po obejrzeniu spektakli w plenerze, wybierze się na przedstawienie grane na scenie w Gdańsku czy Sopocie.

Scena Letnia Teatru Wybrzeże nie będzie jedynym miejscem poza budynkiem teatru, gdzie w wakacje w Trójmieście lub okolicach będzie można regularnie oglądać spektakle. repertuar do prezentacji w plenerze buduje już od tygodni gdyński Teatr Miejski im. Gombrowicza oraz sopocka niezależna Fundacja Teatru BOTO.

***

Repertuar Sceny Letniej Teatru Wybrzeże

7 lipca, godzina 21: Billy Van Zandt i Jane Milmore "Skrzynk@Pandory", reżyseria Adam Orzechowski;

14 lipca, godzina 21: Radosław Paczocha "Faza delta", reżyseria Adam Orzechowski;

21 lipca, godzina 21: Molier "Grzegorz Dyndała", reżyseria Martello Frangivetri;

28 lipca, godzina 21: Marek Modzelewski "All Inclusive", reżyseria Ewelina Pietrowiak; 4 sierpnia, godzina 21.30: "Faza delta"; 11 sierpnia, godzina 20: Nikołaj Kolada "Baba Chanel", reżyseria Adam Orzechowski; 18 sierpnia, godzina 20: "Skrzynk@Pandory"; 25 sierpnia, godzina 20: "Baba Chanel". Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji