Artykuły

Antyk całkiem odkurzony

"Tezeusz w labiryncie" w reż. Dorota Porowskiej i Elżbiety Rojek ze Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, Gardzienice na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu. Pisze Sylwia Wilczak w Gazecie Wyborczej - Poznań.

Wytańczyli i wyśpiewali jeden z najbardziej znanych greckich mitów. Wprost z kanonu lektur szkolnych. Ale zdaje się, że tak historii o Tezeuszu i Ariadnie nie opowie uczniom nawet wybitny belfer.

"Tezeusz w labiryncie" to właściwie pierwszy spektakl Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, które powstało rok temu z połączenia Orkiestry Antycznej i Formacji Tańców Labiryntu - dwóch inicjatyw artystycznych działających wcześniej w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice". W poniedziałek wieczorem na Dziedzińcu Zamkowym ich pierwszy wspólny projekt zobaczyli widzowie Malty.

Chorea sięga w nim do źródeł europejskiej tradycji. Zespół wziął na warsztat muzykę i taniec antycznej Grecji - najpierw zrekonstruował je w oparciu o zapisy utrwalone na papirusach, stellach nagrobnych, kamiennych płytach z Delf i wizerunkach na reliktach starożytnych sztuk plastycznych, a potem "ubrał" w teatralny kostium. W spektaklu wykorzystali m.in. cztery antyczne zabytki literackie: hymn do Demeter, dytyramb Bakchylidesa, delijski hymn Kallimacha i ocalały fragment "Kreteńczyków" Eurypidesa. Ich "Tezeusz..." to z jednej strony niekonwencjonalna lekcja najdawniejszej historii i kultury, na którą na pewno chętnie udałby się licealista znudzony koturnowo wykładaną w szkołach starożytnością. Zwłaszcza że muzyka, taniec i śpiew sprzed 2,5 tys. lat splotły się tu w żywe widowisko, które nie ma nic wspólnego z zakurzonymi reliktami przeszłości, nie trąci myszką, nie przypomina muzeum. Artyści prezentują dawne rytuały, ale określają je jakby na nowo, bardzo współcześnie. Taniec czerpie z póz i gestów odczytanych z greckich waz, a muzyka wykonywana jest na żywo na starych instrumentach, ale towarzyszą im współczesne interpretacje i dopowiedzenia - wszystko to, co tancerze i muzycy odnaleźli dla siebie w greckiej mitologii i kulturze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji