Artykuły

Zakopane. "Harnasie" i "Krzesany" pod Wielką Krokwią

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem zaprasza 4 sierpnia na plenerowe widowisko taneczne "Harnasie", które jest zwiastunem odbywającego się we wrześniu w Zakopanem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach".

Widowisko taneczne Harnasie

Muzyka: Wojciech Kilar/Karol Szymanowski

Plac Pod Wielka Krokwią

04.08.2012, godz. 20.00

Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania. "Krzesany" Kilara inspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia. "Harnasie" Karola Szymanowskiego natomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.

W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora, choreografka Kaya Kołodziejczyk tworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca - Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie-Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze.

Plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, to ilustracja obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkanie różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Tym widowiskiem organizatorzy chcą także uczcić Jubileusz osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 135 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

Muzyka: "Krzesany" - płyta wydana w 1995 r. Wykonanie - NOSPR Dyr. Antoni Wit

"Harnasie" - płyta wydana w 1994 r. Wykonanie - Chór i Orkiestra Filharmoni Narodowej Dyr. Kazimierz Kord

***

Bilety na widowisko 20-40 zł

Sprzedaż od 16 lipca

www.eventim.pl

Biuro Promocji Zakopanego

W miejscu koncertów

Tegoroczne wydarzenia festiwalowe odbywają się pod hasłem Małopolska i wszystko gra!

Pełen Program na stronie www.muzykanaszczytach.com

Polecamy profil http://www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Organizator: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Festiwal wspierany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Zakopane.

Partnerzy: Województwo Małopolskie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji