Artykuły

Warszawa. Radosław Rychcik wyreżyseruje "Powstanie"

Już 30 lipca znów Warszawę opanuje niezwykła atmosfera obchodów rocznicy powstania warszawskiego. W program rocznicy na stałe wpisał się już spektakl teatralny, który na prośbę MPW przygotowuje młody, zdolny reżyser. Tym razem zrobi to Radosław Rychcik.

- Chcemy, by w tym roku obchody były w dużej części poświęcone kobietom w powstaniu. Ich rolę docenią m.in. artyści w koncercie w Parku Wolności - zapowiada dyrektor Muzeum Powstania Jan Ołdakowski.

Na dziedzińcu muzeum 28 lipca wieczorem w koncercie "Morowe Panny" zaśpiewają m.in. Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Młynkowa, Jadzia Basińska i Paulina Przybysz. - Każda z pań zgodziła się napisać słowa do swojej piosenki, nad muzyką pracował Dariusz Malejonek - zdradza dyrektor MPW.

W sierpniu w sklepach pojawi się też płyta Morowych Panien, kolejna do kolekcji rocznicowych wydawnictw MPW.

Muzeum Powstania postanowiło też opróżnić na czas obchodów swój magazyn broni - przyniesionej przez darczyńców. - Często słyszeliśmy pytanie, dlaczego na ekspozycji pokazujemy tak mało broni i co się dzieje z tymi wszystkimi karabinami oraz pistoletami, które otrzymaliśmy od indywidualnych osób. Nazbierało się tego ponad 300 sztuk i wszystkie zaprezentujemy na wystawie "O broni..." - mówi Jan Ołdakowski.

W program rocznicy na stałe wpisał się już spektakl teatralny, który na prośbę MPW przygotowuje młody, zdolny reżyser.

Tym razem zrobi to Radosław Rychcik, zdobywca Lauru Konrada, reżyser "Madame Bovary" czy "Hamleta", znany z tego, że w swoich spektaklach bazuje na skrajnych emocjach, bada pod tym względem wytrzymałość widzów i stawia graniczne wymagania swoim aktorom. Po raz pierwszy jednak tegoroczny spektakl "Powstanie" nie będzie tylko jednorazową, okolicznościową produkcją, którą można zobaczyć jedynie w oryginalnej scenerii Sali pod Liberatorem (premiera 1 sierpnia o godz. 24) i która już po pięciu dniach przechodzi do historii (wstęp biletowany). Tym razem ten spektakl od września będzie wystawiany także na deskach Teatru Dramatycznego. 2 sierpnia reżyser Michał Zadara, którego pamiętamy z ubiegłorocznej powstańczej "Awantury warszawskiej", odsłoni "Portret Nieznanego Mieszkańca Warszawy" ułożony z kamieni przyniesionych do muzeum.

Rowerzyści ruszą 4 sierpnia w Powstańczej Masie śladami Poczty Polowej. A amatorzy śpiewania powstańczych piosenek znów będą mieli okazję zebrać się 1 sierpnia wieczorem na pi. Piłsudskiego i zaśpiewać w kilkutysięcznym chórze "Sanitariuszkę Małgorzatkę" czy "Marsz Mokotowa".

A ponieważ warszawiacy uwielbiają gry miejskie - będą aż dwie. "Twoja klisza z powstania" (4 sierpnia) będzie oparta na rodzinnej wędrówce po mieście i odnajdywaniu kolejnych punktów, połączona z konkursem fotograficznym. A wcześniej (29 lipca) młodzi, bardziej zinformatyzowani odbiorcy zagrają w "63 dni z życia Warszawy".

Nie zabraknie stałych, oficjalnych - dla powstańców na pewno najważniejszych - punktów programu: Apelu Poległych na pi. Krasińskich (31 lipca o godz. 19) czy spotkania kombatantów przed pomnikiem Gloria Victis 1 sierpnia o godz. 17.

O godz. W oczywiście zawyją syreny. Szef Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ma nadzieję, że w tym roku sygnał odezwie się we wszystkich dużych miastach Polski, nie tylko w stolicy. Co roku coraz więcej miast przyłącza się do tego symbolicznego aktu pamięci o historycznym zrywie stolicy w 1944 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji