Artykuły

Wszystkie zwierzęta Krzysia

"Kubuś Puchatek" A.A. Milne'a do klasycznej literatury dziecięcej wnosi pierwiastek filozoficzno-moralny, z tego powodu stał się kulto­wym tekstem także dla dorosłych czytelników.

Realizatorzy płockiego spektaklu stanęli przed problemem, do kogo zaadresować przedstawienie i w sposób oczywisty wybrali widownię dziecię­cą. Stąd przygodowo-muzyczna we­rsja spektaklu i przeniesienie punktu ciężkości na humor sytuacyjny (pu­łapka na słonie), wędrówki bohate­rów na biegun, a raczej w poszukiwa­niu zagubionego bieguna. W tych partiach spektakl jest czytelny, a dzie­ci z klas początkowych szkoły w Ra­ciążu, z którymi oglądałam poranne przedstawienie, pytały zaniepokojo­ne, "czy jeszcze będzie po przerwie".

Bawiły się też w trakcie piose­nek, a finałowa Kiedy mi zielono w głowie/ To pod chmury mknę balo­nem/Napowietrzne badam trasy/ Bę­dąc na to ciągle łasy - bardzo im przypadła do gustu. Gorzej z innymi, ambitnymi tekstami Bogdana Chorążuka. Świetna metafora o "autoryte­tach, które siadły na taborety" - prze­znaczona jest raczej dla widowni do­rosłej, która również potrafiłaby bar­dziej docenić muzykę Tadeusza Wo­źniaka. Robią wrażenie, prawie operowe dekoracje Anny Bobrowskiej-Ekiert i kolorowe kostiumy zwierząt i jej projektu.

Brawa należą się słusznie akto­rom, że w tej niespójności i niejedno­znaczności się nie pogubili, a w roli sympatycznych zwierzątek zachowa­li osobność. W spektaklu Jerzego Stępniaka (reżyseria i choreografia) udział wzięli: Grażyna Zielińska - Kubuś Puchatek, Dorota Cempura - Królik. Hanna Zientara - Prosiaczek, Jerzy Wieczorek - Kłapouchy, Zdzi­sława Bielecka-Piórkowska - Sowa, Krystyna Michel - Mama Kangurzyca, Wojciech Cecherz - Maleństwo, Szymon Cempura - Tygrysek. Naj­mniej jest Krzysia (Paweł Gładyś). Szkoda, bo przecież w oryginale bie­rze udział w wypadkach, rozstrzyga je i opiniuje. W płockim spektaklu powołuje do życia zaczarowany świat zwierząt, ale pozostaje outsiderem.

Spektakl "Kubuś Puchatek" jest ósmą premierą jubileuszowego sezo­nu Teatru Dramatycznego im. Jerze­go Szaniawskiego w Płocku, w którym reżyserują byli dyrektorzy. Jerzy Stępniak, choreograf, mim i tancerz był dyrektorem teatru płoc­kiego w latach 1982-85. Reżyserował m.in. "Królową śniegu", "Dwa teatry".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji