Artykuły

Wrocław. Nowe plany, nowa dyrekcja

W każdym sezonie Teatr wystawi co najmniej trzy premiery - po jednej dla każdej z trzech grup wiekowych (przedszkolaki, dzieci starsze i młodzież). Zainicjowany w ubiegłym sezonie nurt spektakli dla dzieci poniżej trzeciego roku życia także będzie kontynuowany.

Od 1 września 2012 r. Wrocławski Teatr Lalek ma dwóch nowych dyrektorów. Dyrektorem naczelnym jest Janusz Jasiński - były zastępca dyrektora naczelnego i artystycznego (2006-2011), wcześniej m.in. dyrektor finansowy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław (2000-2006) oraz zastępca dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego (2001-2006). Dyrektorem artystycznym został Jakub Krofta - urodzony w Czeskich Budziejowicach reżyser, autor scenariuszy teatralnych, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove. Do zespołu Wrocławskiego Teatru Lalek dołączyła także nowa kierownik literacka - Maria Wojtyszko.

U podstaw założeń programowych Wrocławskiego Teatru Lalek w sezonie 2012/2013 leży przekonanie, że do współczesnych dzieci należy mówić współczesnym językiem. Dlatego też w repertuarze Teatru znajdą się przede wszystkim nowe sztuki polskie i zagraniczne. Będą to zarówno teksty autorów specjalizujących się w twórczości dla dzieci, jak i specjalnie na tę okazję zamówione sztuki dramatopisarzy na co dzień zajmujących się pisaniem dla dorosłych. Teatr planuje również tłumaczenie dramatów zagranicznych. Do współpracy zaproszeni zostaną reżyserzy mający bogate doświadczenie w dziedzinie teatru lalek i gwarantujący wysoki poziom artystyczny każdej realizacji. Będą to nie tylko Polacy, ale też uznani twórcy z całej Europy.

Nowa dyrekcja Wrocławskiego Teatru Lalek wychodzi z założenia, że powinien się on stać miejscem przyjaznym reżyserom, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w teatrze lalkowym. Studentom szkół teatralnych Teatr proponuje możliwość asystowania przy tworzeniu nowych spektakli. Teatr planuje także współpracę z innymi teatrami lalkowymi nad programem wspierania debiutantów, który umożliwi młodym reżyserom zrobienie pierwszego spektaklu pod opieką artystyczną doświadczonych twórców.

Na nadchodzący sezon Wrocławski Teatr Lalek zaplanował trzy prapremiery polskich tekstów. Pierwszym z nich jest sztuka Marii Wojtyszko "Pacan - historia o miłości", którą już jesienią wyreżyseruje Jakub Krofta. Tytułowy Pacan to nieco neurotyczny pies, błąkający się po ulicach w poszukiwaniu swojego pana. W schronisku, do którego trafia, poznaje wiele nieszczęśliwych zwierząt, mimo wszystko dzielnie radzących sobie z samotnością i poczuciem odrzucenia. Pewnego dnia do jego boksu wprowadza się piękna charcica Księżniczka, początkowo nie darząca swego współlokatora sympatią. "Pacan..." to napisana z dużą wrażliwością i poczuciem humoru sztuka opowiadająca o tym, że nawet w smutnych i pozornie pozbawionych nadziei miejscach może zrodzić się prawdziwa miłość. Scenografię do spektaklu przygotuje słowacka artystka Zoja Zupkova, muzykę skomponuje Vratislav Sramek. Przedstawienie jest przeznaczone dla dzieci od ósmego roku życia.

Kolejna - wiosenna - premiera, przygotowywana z myślą o gimnazjalistach i licealistach, to spektakl "Z docieków nad życiem płciowem" w adaptacji i reżyserii znakomitego twórcy Pawła Aignera. Scenariusz oparty jest na dziele dziewiętnastowiecznego lekarza Stanisława Kurkiewicza i pracy "O psychice młodzieży żeńskiej" współczesnej mu psycholożki Elzy Croner. "Z docieków nad życiem płciowem" to niezwykle zabawny traktat o tym, jak trudno jest znaleźć odpowiednie słowa, by opisać skomplikowane zagadnienia życia erotycznego.

Trzecia premiera w sezonie 2012/2013 - spektakl na podstawie sztuki Marty Guśniowskiej - przeznaczona będzie dla dzieci najmłodszych. "Wąż" to najnowszy i dotąd niewystawiany tekst Guśniowskiej - uznanej i wielokrotnie nagradzanej autorki dramatów dla młodych widzów. Tytułowy bohater cierpi z powodu braku rąk i nóg. Wyrusza więc na wyprawę, podczas której przekona się, że skoro urodził się jako wąż, kończyny wcale nie są mu potrzebne. "Wąż" to lekka, zabawna historia inicjacyjna, która stawia poważne pytanie o to, czym jest nasza tożsamość. Spektakl wyreżyseruje znany czeski reżyser i scenograf Marek Zakostelecky.

Sezon zakończy się premierą najmniejszej sceny Wrocławskiego Teatru Lalek - Bajkobusu. Na projekt spektaklu w Bajkobusie zostanie rozpisany konkurs, skierowany do zespołów twórczych złożonych z pisarza, scenografa, muzyka i reżysera. Do udziału w konkursie Teatr zachęca szczególnie studentów i absolwentów szkół teatralnych oraz młodych twórców.

We wrześniu we Wrocławskim Teatrze Lalek wystartuje cykl "SŁUCHAJ". Będą to czytania współczesnych polskich sztuk dla dzieci i młodzieży, między innymi tekstów Roberta Jarosza, Magdy Fertacz i Piotra Rowickiego. Oprawę muzyczną czytań stworzy na żywo duet SzaZa (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki), dzięki czemu staną się one dla widzów nie tylko przygodą literacką, ale też okazją do uczestniczenia w fascynujących koncertach muzyki improwizowanej.

Zimą Teatr zainicjuje cykl małych form teatralnych opartych na współczesnej prozie światowej. Będą to aktorskie czytania skierowane do młodzieży i mające na celu zachęcenie młodych ludzi do sięgania po książki inne niż lektury szkolne. Pierwsze czytanie przygotuje Jakub Krofta na podstawie prozy pisarzy amerykańskich (J.D. Salinger, William Saroyan, Allen Ginsberg, Ernest Hemingway, Charles Bukowski i Jack Kerouac). Kolejne czytania w tym cyklu przygotują uznany reżyser Łukasz Kos i debiutująca w teatrze dla dzieci reżyserka Pia Partum.

Na początek lata Wrocławski Teatr Lalek zaplanował przegląd najnowszych produkcji Wrocławskiego Teatru Lalek. Jeżeli finanse na to pozwolą, w programie przeglądu znajdą się również najlepsze spektakle reżyserów współpracujących z teatrem, zrealizowane w innych miejscach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji