Artykuły

Skolimów. Zmarł Bohdan Wróblewski

W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarł wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Bohdan Wróblewski.

Szerokiej publiczności znany był m.in. z użyczenia głosu w bajkach z serii "Przygody rozbójnika Rumcajsa".

Na deskach "Jaracza" Bohdan Wróblewski zagrał m.in. Sir Andrzeja Chudogębę "Wieczorze Trzech Króli" w reż. M. Wiercińskiej, Kaznodzieję w "Wyzwoleniu" w reż. J. Wyszomirskiego, czy Chrześcijanina w "Irydionie"w reż. J. Grzegorzewskiego.

Długa droga do Łodzi

Najpierw Bohdan Wróblewski pracował jednak w Państwowym Teatrze w Świdnicy, gdzie debiutował rolą Wiktora w spektaklu "Młodość zwycięża (Maszeńka)" Aleksandra Afinogenowa w reż. Zygmunta Bończy-Tomaszewskiego. Potem przez cztery lata grał w Teatrze Polskim w Poznaniu. a kolejne pięć lat spędził w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łódź Bohdan Wróblewski związał się w 1960 roku i grał w nim do 1994 r.

Ostatnią rolą na łódzkich deskach był Mephistophilis stary w spektaklu "Tragiczna historia dra Fausta" Ch. Marlowe'a w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

Nie tylko teatr

Łodzianie mogą go kojarzyć także z roli Morgal w operze Wojciecha Bogusławskiego "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w Operze Łódzkiej w reż. Feliksa Żukowskiego. Podkładał też głos w bajkach, był Księciem Panem w serii o Rumcajsie.

Ostatnio zagrał w filmie Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór". Wcześniej także w "Królowej aniołów" Mariusza Grzegorzka.

Za pracę artystyczną Bohdan Wróblewski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. odznaczony został Srebrnym Medalem Gloria Artis-Zasłużony Kulturze. Rok później Medalem "Pro publico bono" im.Sabiny Nowickiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji