Artykuły

By lepiej zrozumieć świat

"Tajemnicze dziecko" w reż. Mariana Pecko z Teatru Lalka w Warszawie na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania" w Toruniu. Pisze Ilona Słojewska w serwisie Teatr dla Was.

Tytułowe dziecko to poetycka imaginacja, szyfr dla zasad fantazji. Pozbawione imienia, androgyniczne, dostosowuje się do płci dziecka, które z nim rozmawia. Materializuje się w formie fantastycznych opowiadań, a jego tożsamość pozostaje tajemnicą.

Czy można chcieć jeszcze więcej? To chyba wystarczy, by o tak zagadkowej postaci napisać bajkę, a w teatrze skonstruować dla dzieci sztukę? Literacka opowieść Ernesta Hoffmana została więc zaadaptowana na scenę. I to z ogromnym powodzeniem. Dla rodzeństwa Felusia i Krysi ta wyimaginowana postać pojawia się w lesie, w którym spędzają całe dnie. Mogła objawić się tylko tutaj, bowiem las ma swój smak, zapach, barwę. Tutaj dzieci czują się dobrze. No tak, ale jesteśmy już w samym środku tej niezwykłej opowieści.

A od czego się rozpoczyna? Od pary staruszków, która spotyka się w jesiennym parku. Nawiązana rozmowa zamienia się we wspomnienia, te z kolei przywołują z pamięci historię dzieci. Powierzenie dorosłym narracji ma swoje uzasadnienie. Czyż to nie dziadkowie dzielą się mądrością z wnukami, czyż to nie oni "objaśniają" im świat? Warto o tym pamiętać. I robią to znacznie lepiej od demonicznego Magistra Inkausta. Bo domowy nauczyciel to prezent od bogatego wuja, który dorzuca mechaniczne zabawki. Te jednak w przegrywają konfrontację z żywą przyrodą.

Spektakl urzeka swoją plastycznością. Scenografia tworzy ramy dla niezwykle ciepłego klimatu. Ten z kolei żyje dzięki fantastycznym kostiumom i mistrzowsko wykonanym lalkom. Myślę, że największym atutem tego przedstawienia są sceny z udziałem lalek. Wózki dla dzieci zamieniają się w powozy, a we wnętrzu lampionów ukryte są zamkowe wieże.

I jeśli podczas końcowego ukłonu wśród aktorów brakuje tajemniczego dziecka, to nie ma się czym martwić. Prawdopodobnie jest już u innych dzieci, które go bardziej potrzebują, by lepiej zrozumieć świat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji