Artykuły

Bydgoszcz. Premiera "Ślubu" i debata w Polskim

17 listopada w Teatrze Polskim odbędzie się premiera "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reż. Pawła Wodzińskiego. Po drugim spektaklu, 18 listopada, około godz. 21, rozpocznie się debata "Ślub to ja...", którą poprowadzi prof. Michał Kuziak.

Debata po premierze dramatu Gombrowicza w reżyserii Pawła Wodzińskiego, z udziałem prof. Alfreda Galla, prof. Andrzeja Skrendo, prof. Michała Januszkiewicza, dr Janusza Margańskiego i dr Bartosza Dąbrowskiego.

Prowadzenie: prof. Michał Kuziak

"Ślub" to nie tylko tragedia filozoficzna. To także utwór pisany po katastrofie, jaką była II wojna światowa. W tle zdarzeń znajduje się ponadto upadek ładu teologicznego. Jest też "Ślub" dramatem wyrastającym z obfitej tradycji dramatu europejskiego i polskiego, z tekstów mniej lub bardziej jawnie wpisywanych przez pisarza w jego sztukę. Nie można w końcu pominąć i tego, że "Ślub" obsuwa się w kicz, żenadę. Sięga granic sztuczności. Wszystko to zresztą jest ustanawiane i natychmiast unieważniane

***

Podoba mi się sytuacja teatralna w "Ślubie". Dom w upadku, do którego wraca Syn po wojnie. Terroryzowani rodzice, których świat i język legły w gruzach, narzeczona, która nie czeka wiernie na powrót oblubieńca, ale jest obiektem gwałtów. Podoba mi się także, że sytuacja teatralna "Ślubu" wcale nie musi dotyczyć wojny. Dzisiaj ludzie opuszczają dom, a potem do niego wracają, nie tylko dlatego, że wyruszają na wojnę. Ludzie upadają i staczają się w egzystencjalną przepaść, doznają bólu i cierpienia nie tylko dlatego, że przez ich dom przeszedł front. Nie tylko wojna wprowadza ludzi w stan podrzędności.

Paweł Wodziński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji