Artykuły

Olsztyn. Historia olsztyńskich Żydów odżyje na deskach teatru

Na premierze "Tanga z popiołów" widzowie będą mogli poczuć się niczym w kinie, ponieważ cała scena będzie przysłonięta materiałem przepuszczającym światło. Dzięki temu powstanie wrażenie, że grę aktorów ogląda się na ekranie. (fot. Marcin Wojciechowski)

Polscy i niemieccy adepci sztuki teatralnej wspólnie zajęli się codziennym życiem tej społeczności z epoki nazizmu. Pierwsze owoce ich pracy będziemy mogli zobaczyć już w najbliższą sobotę na Scenie u Sewruka.

Warsztaty trwają właśnie w Olsztynie. Słuchacze miejscowego Studium Aktorskiego wspólnie ze swoimi kolegami studiującymi teatrologię w Lipsku już od kilku dni pracują nad spektaklem, którego głównym tematem będzie tragiczna historia olsztyńskich Żydów żyjących w czasach narodowego socjalizmu. Pod okiem aktora i reżysera Cezarego Ilczyny powstaje przedstawienie pt. "Tango z popiołów", które opiera się na wspomnieniach lekarza Heinricha Wolffheima z lat 1933-1943.

Wolffheim w latach 30. ub. wieku był przewodniczącym olsztyńskiej gminy żydowskiej i z tego względu w czasie II wojny światowej pełnił funkcję "pełnomocnika policji państwowej w Allenstein". Musiał m.in. składać do gestapo raporty o żydowskich mieszkańcach, których w mieście systematycznie ubywało. On sam przeżył wojnę, ale w 1943 r. został wywieziony z Olsztyna do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt.

- W tym spektaklu chcemy stworzyć w wyobraźni widza świat przeszłości pokazany przez pryzmat tego, co mogło dziać się w głowie Wolffheima, kiedy znalazł się w transporcie do Theresienstadt. Cała jego społeczność już była na miejscu, a on jechał tam jako ostatni - mówił Cezary Ilczyna podczas środowej konferencji zapowiadającej premierę przedstawienia.

Artyści, bazując na tekście Wolffheima, nie chcą jednak ograniczyć się jedynie do relacji typowo historycznej i starają się połączyć wydarzenia z przeszłości z teraźniejszością. Dlatego przedstawienie ma być swego rodzaju uniwersalną opowieścią o zagładzie nie tylko Żydów.

Na tym spektaklu projekt studentów z Polski i Niemiec się nie zakończy. W grudniu słuchacze olsztyńskiego Studium Aktorskiego pojadą na warsztaty do Lipska.

Projekt "Wystawiać Historię" jest realizowany przez Fundację Borussia, Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka oraz Instytut Teatrologii Uniwersytetu w Lipsku.

Premiera "Tanga z popiołów" odbędzie się w piątek o godz. 19, a także w sobotę o godz. 16 i 19 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie na Scenie u Sewruka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji