Artykuły

Zdjęcia z zaklęciem. Spektakl "Stop-klatka"

Gdyby piosenka mogla się obyć bez melodii, na pewno byłaby to ta z tekstem Jonasza Kofty. W zestaw małych arcydzieł twórcy "Jej portretu" można wsłuchać się podczas spektaklu muzycznego według scenariusza i w reżyserii Jerzego Satanowskiego

W "Stop-klatce", bo tak brzmi tytuł recitalu piosenek Jonasza Kofty, występuje dziesięciu wykonawców. Zdjęcia powstają zwykle wraz z zaklęciem - "uśmiech!" i są jedynie migawką. Te papierowe fragmenciki rzeczywistości zatrzymują wszystko to, co nietrwałe, czasem bez znaczenia, to, czego zwykle nie widać. Wtedy, kiedy nikt nie patrzy, dzieją się rzeczy niecodzienne, ale prawdziwe. Taki świat zamknięty został w poezji Jonasza Kofty. Niekiedy piękny i liryczny, jak w "Kwiecie jednej nocy", utworze wykonywanym w zupełnie nowej, delikatnej wersji przez trio Trzy Dni Później. Nie zawsze jednak radosny poranek okazuje się piękny i liryczny. W interpretacji Jana Jangi Tomaszewskiego kwestia "Jak dobrze wstać skoro świt" brzmi raczej jak złowieszcze - "kto znowu zapalił światło?!", bo przecież i szaleństwo upojnej nocy kiedyś się smutno kończy. Więcej w tekstach satyryka deziluzji, buntu i burzycielskich gestów niż ślicznych słówek i tkliwości. Silny głos i stanowczy głos Stanisławy Celińskiej [na zdjęciu] w "Songu sprzątaczki" i tytułowej "Stop-klatce" przekonują odbiorcę. Głos aktorki i karykaturalne gesty mogą być nieładne, ale właśnie w taki sposób wypowiedziane stwierdzenie o tym, że "te ludzie są brudne". Celińska świetnie czuje się w repertuarze niepokornym.

W nastrojowej liryce tkwi energiczne śpiewanie Justyny Szafran. Artystka doskonale panuje nad modulacją głosu, a bardzo dobra dykcja pozwala jej na oczarowanie publiczności. Tak właśnie jest, gdy na scenie obok wesołej grupy muzyków na bosaka z kwintetu Kameleon filigranowa pieśniarka w skromnym, ciemnym wdzianku śpiewa "Autobusy zapłakane deszczem". "Być wszędzie, gdzie nas nie ma" głosi jedna z piosenek Kofty, a w trakcie oglądania widowiska miło jest stwierdzić, że to dobrze, że jestem tu i mam szansę wsłuchać się w poezję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji