Artykuły

Kraków. Radykalne języki na rocznicę śmierci Tadeusza Kantora

Zbliża się rocznica śmierci Tadeusza Kantora, z okazji której Cricoteka zawsze przygotowuje wydarzenia specjalne. W tym roku zaprasza do udziału w projekcie "Radykalne języki" i powoli także do swej powstającej siedziby.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby Kraków zaczął myśleć o tym, że Cricoteka za rok przeniesie się na drugą stronę Wisły i w tej nowej siedzibie będą się działy różne, bardzo ciekawe i nowe projekty - mówiła podczas poświęconej projektowi konferencji prasowej Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.

Obecnie Cricoteka funkcjonuje w czterech obiektach, ale jak zapowiadają jej przedstawiciele, po przeprowadzce obok nowej siedziby przy ulicy Nadwiślańskiej 2-4 pozostanie już tylko pracownia artysty przy ulicy Siennej 7/5.

Przypomnijmy, że budowa Cricoteki nie odbywa się bez utrudnień. W tym roku z powodu konfliktu między architektem a wykonawcami została wstrzymana na kilka miesięcy. Spór został wyjaśniony w sądzie i zgodnie z planem budynek ma zostać oddany we wrześniu 2013 roku, a rozpocząć działalność od stycznia 2014 roku. Wartość całego obiektu wynosiła 50 mln zł (suma ta uwzględnia także koszt wyposażenia Cricoteki), z czego 34 mln pochodziły z budżetu Unii Europejskiej. Kwota ta wzrosła jednak o koszt ugody w wysokości 2,5 mln zł.

Zespół Cricoteki nie czeka bezczynnie na zakończenie budowy. Dobiega końca tegoroczna edycja projektu "Muzeum Migrujące", ale zanim to się stanie, z okazji rocznicy śmierci Tadeusza Kantora (artysta zmarł 8 grudnia) od 7 do 9 grudnia odbędzie się projekt "Radykalne języki", w którym wezmą udział europejscy artyści. - Nazwa projektu została zainspirowana postawą Tadeusza Kantora i tym, że on był artystą radykalnym i bardzo konsekwentnie realizował swoją wizję artystyczną - wyjaśniała Joanna Zielińska, kuratorka projektu.

Co znajdziemy w programie? W piątek o godzinie 18 w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej 7/5 odbędzie się otwarcie wystawy, na której znajdą się prace Tadeusza Kantora, Nathniela Mellorsa i Egilla Sabjörnssona. W sobotę poza "Żywymi pomnikami w wykonaniu Jana Książka oraz Lesława i Wacława Janickich" (Archiwum Cricoteki, ulica Kanonicza 5, godzina 13) odbędzie się pokaz filmu "1 + 1= 0. Une tres courte leçon de Tadeusz Kantor" wyreżyserowanego przez Marie Vayssiere i Stéphane Nota oraz spotkanie z autorami (Instytut Historii Sztuki UJ, ulica Grodzka 53, godzina 14). O godzinie 17 w teatrze Bagatela (Scena przy Sarego 7) rozpocznie się wieczór performatywny. W niedzielę o godzinie 16 odbędzie się otwarty pokaz warsztatów aktorek teatru Cricot 2 Ludmiły Ryby i Marie Vayssiere (Archiwum Cricoteki), a po nim kolejny wieczór performatywny przy ulicy Sarego (start o godzinie 18). Warto przygotować się na kilkugodzinne atrakcje - wydarzenia w ramach wieczorów performatywnych potrwają do północy. Jeszcze we wtorek 11 grudnia w Archiwum Cricoteki odbędzie się projekcja zamykająca cykl pokazów towarzyszących wystawie "Dziś są moje urodziny", czyli pokaz rejestracji spektaklu oraz debata z udziałem aktorów teatru Cricot 2. Z kolei w niedzielę 16 grudnia o godzinie 18 w tym samym miejscu odbędzie się otwarty pokaz warsztatów aktora teatru Cricot 2 Bogdana Renczyńskiego.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc na wieczory performatywne obowiązuje rejestracja pod adresem: rezerwacje@cricoteka.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji