Artykuły

Kraków. Teatralny tydzień nie tylko z Boską Komedią

Wydawać by się mogło, że Boska Komedia wywoła w tym tygodniu ogromne zamieszanie, ale okazuje się, że przed nami sporo innych teatralnych atrakcji.

*"Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą". To przedsmak ciekawie zapowiadającego się spektaklu w Czułym Barbarzyńcy (ul. Powiśle 11). W piątek oraz w sobotę o godz. 19 można tam zobaczyć " Małe zbrodnie małżeńskie" na podstawie opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta. Kto miał okazję czytać ten niewielkich rozmiarów dramat, ten wie, że opowiada on o relacjach małżeństwa z 15-letnim stażem. Żeby nie było zbyt banalnie, Gilles doznaje amnezji po wypadku, a Lisa próbuje mu przywrócić nie tyle wspomnienia, co ich wyidealizowane wersje. Gilles wchodzi w tę grę, nie informując Lisy, że odzyskuje pamięć. Autor przemyca mnóstwo pytań na temat relacji w formie intrygującej rozmowy. Spektakl reżyseruje Marek Pasieczny, występują Katarzyna Herman i Redbad Klijnstra.

*Teatr im. Słowackiego zaprasza na kolejną już premierę w tym sezonie. W sobotę o godz. 19 po raz pierwszy zobaczyć będzie można " Przebudzenie" [na zdjęciu] Shelagh Stephenson, które wyreżyseruje Paweł Szumiec. "Na pierwszy rzut oka sztuka brytyjskiej autorki Shelagh Stephenson jest studium sytuacji rodziny po dojmującej traumie - zaginięciu gdzieś na antypodach, a być może nawet śmierci ukochanego syna. W pierwszej części tego utworu stajemy się świadkami rozpaczy - przede wszystkim rozpaczy matki i jej równie rozpaczliwego, choć czasami nieco groteskowego czepiania się wszelkich możliwości uzyskania jakiejkolwiek wieści o losie jedynaka. Ale właściwy dramat rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy w domu Lii i Nicka pojawia się Adam, tajemniczy młody chłopak, którego - jak się okazuje - całkiem sporo łączy z zaginionym i który jest mniej więcej w tym samym wieku co on. Wówczas między przybyszem i matką chłopaka nie tylko nawiązuje się pełna zagadek i niedopowiedzeń gra, ale też obcy - niczym wirus wpuszczony do systemu - staje się katalizatorem rozmaitych napięć istniejących w tej rodzinie już wcześniej i tym samym burzy jej pozorną stabilność" - opisuje spektakl Anna Burzyńska. Występują: Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka, Ewa Worytkiewicz, Maciej Jackowski, Marcin Sianko i Feliks Szajnert.

*W Teatrze Nowym z tygodnia na tydzień rozkręca się festiwal sztuki angażującej Sztuka Gniewu, a wraz z nim kolejne premiery i spotkania z ekspertami. W tym tygodniu we wtorek o godz. 19.15 przedpremierowo zobaczyć można spektakl "Część I Bóg" Jana Czaplińskiego w reżyserii Radka Rychcika. Występuje Tomasz Nosiński. Po pokazie, o godz. 20.30, odbędzie się "Seksualne wyzwalanie Polaków", czyli spotkanie z prof. Zbigniewem Izdebskim.

*Wiersze u Turowicza to propozycja Krakowskiego Salonu Poezji na uczczenie Jubileuszu 100. Urodzin Jerzego Turowicza. Anna Dymna, Irena Jun i Krzysztof Zawadzki będą czytać poezję, zaśpiewa Anna Szałapak, a zagrają Tomasz Góra (skrzypce) i Jacek Bylica (fortepian). Spotkanie odbędzie się w niedzielę o godz. 12 w Teatrze Słowackiego. Wstęp wolny.

*"Jesteśmy tacy bezsilni, tacy bezbronni, tacy niewiedzący i mali na tej kruszynie błota, co krąży, rozmokła w kropli wody" pisał w jednym ze swoich opowiadań Guy de Maupassant. W poniedziałek o godz. 20 na dramatorium w teatrze Barakah Anna Piróg, Barbara Szałapak, Zbigniew Kozłowski oraz Franciszek Muła będą czytali opowiadania twórcy, który przez wiele miesięcy zmagał się z nasilającymi się symptomami obłędu. W dziennikach opisywał go Alberto Savinio "Maupassantów było dwóch, a tego drugiego mało kto zna (...) Drugi w końcu pochłonął pierwszego. Tak wyglądało szaleństwo Maupassanta". Wstęp na dramatorium wolny, miejsca można rezerwować pod adresem: rezerwacje@teatrbarakah.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji