Artykuły

Warszawa. Premiera "Sądu Ostatecznego" w Studio

Agnieszka Glińska reżyseruje swój pierwszy w tym sezonie spektakl w Teatrze Studio. Zamiast wcześniej zaplanowanych "Spalonych słońcem" warszawscy widzowie zobaczą "Sąd Ostateczny" Ödöna von Horvatha, jednego z ulubionych autorów reżyserki. Oficjalna premiera spektaklu odbędzie się w Sylwestra 2012 roku.

Spektakle będą grane kolejno 2, 3, 6, 15, 16, 17, 18 stycznia 2013 r.

Premiera prasowa została wyznaczona na 4 stycznia 2013 r.

Wszystkie moje sztuki to tragedie, które stają się komiczne przez to, że są niesamowite.

Ödön von Horváth

Między jedną a drugą wojną, gdzieś daleko stąd - wszędzie a może i nigdzie... było sobie małe miasteczko. Żyli w nim ludzie dobrej woli - na przekór niespokojnym czasom miłujący ład i porządek: Tomasz Hudetz naczelnik stacji, Pani Leimgruber żona piekarza, kelnerka Leni, drogerzysta Alfons... Był wśród nich także oberżysta, dumny ze swojej karczmy i pięknej córki Anny. Anna miała narzeczonego rzeźnika Ferdynanda. Ferdynand co tydzień przyjeżdżał do niej pociągiem, ona odprowadzała Ferdynanda na stację... Porządek tej żmudnej codzienności mógłby trwać w nieskończoność, gdyby nie jeden pocałunek...

"Sąd Ostateczny" to przewrotna historia, w której autor stawia pytania o winę i karę, przyglądając się przez szkło powiększające małej społeczności. Trochę kryminał, a trochę melodramat. Wciągająca przypowieść bez łatwego morału."

Horvath napisał swoją opowieść 3 lata przed wybuchem drugiej wojny, umieścił ją w małym, prowincjonalnym miasteczku ale pytania, które w tej historii postawił nabierają aktualności z każdym następnym pokoleniem i są to pytania istotne- o winę, karę i o odpowiedzialność za swoje czyny.

Po teksty Horvatha sięgam czwarty raz - wcześniej dwukrotnie "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" i "Nieznajoma z Sekwany". To autor, który wyprzedzał swój czas, jego teatr jest współczesny, ma niemal filmową narrację. Z niezwykłą uwagą przyglądał się społecznościom ludzkim, badał ich mechanizmy. Jego sztuki budzą emocje- śmieszą, niepokoją, irytują bezwzględnością, z jaką Horvath opisuje nasze ludzkie niedoskonałości. Boleśnie przenikliwy, dowcipny, nieoczywisty tekst "Sądu ostatecznego" inspiruje do rozmyślań nad naszą - każdego człowieka z osobna - odpowiedzialnością za kształt świata.

Agnieszka Glińska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji