Artykuły

Opole. Prapremiera "Morrisona.." i inne wydarzenia

23 lutego 2013 o godz. 18 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora odbędzie się prapremiera spektaklu "Morrison/Śmiercisyn" na podstawie tekstu Artura Pałygi, w reżyserii Pawła Passiniego.

Paweł Passini - jeden z najwybitniejszych reżyserów młodego pokolenia, uhonorowany m.in. prestiżową nagrodą teatralną Total Theatre Award na Fringe Festival w Edynburgu za stworzone wspólnie z lalkarzami przedstawienie Turandot - swoją pasję do teatru lalek rozwija w realizacji Opolskiego Teatru Lalki i Aktora pt. Morrison/Śmiercisyn. W najnowszym spektaklu, poprzez przywołanie legendarnej postaci Jima Morrisona, chce zmierzyć się z mitem Ameryki.

Ze znaną sobie skłonnością do demitologizacji, reżyser podkreśla, że tworząc to przedstawienie zajął się następującymi pytaniami i problemami: "Gdzie mieszka Czarnoksiężnik z krainy U.S.? Jak wygląda prawdziwa, ostateczna wolność? Co stanie się z marionetką, która odetnie się od sznurków? A kiedy uda ci się przebić na drugą stronę, czy wrócisz do mnie jeszcze? Czy mam biec za Tobą? Nic nie mów. Obejmij mnie teraz. Przez chwilę".

W przedsięwzięciu - obok świetnego zespołu OTLiA: Aleksandry Mikołajczyk, Marioli Ordak-Świątkiewicz, Zygmunta Babiaka, Łukasza Bugowskiego, Krzysztofa Jaroty, Miłosza Koniecznego oraz Andrzeja Mikoszy - wezmą udział znane postaci polskiej sceny - Helena Sujecka i Sambor Dudziński, młoda aktorka - Barbara Kucharska, a także artyści z grupy neTTheatre. To spotkanie osobowości artystycznych łączących różne dziedziny sztuki: film, teatr formy, multimedia, muzyka, wpisuje się w linię twórczości inspirowanej sztuką rewolucyjnej i skandalicznej grupy The Doors. To wydarzenie, która zainteresuje nie tylko teatromanów, ale z pewnością okaże się ciekawym doświadczeniem dla wszystkich fanów zespołu.

*

Teatr wspólnie z opolskimi instytucjami przygotował liczne wydarzenia towarzyszące tej premierze, które odbywać się będą w Opolu aż do czerwca.

POKAZ PRZEDPREMIEROWY DLA NAUCZYCIELI

22 lutego 2013, godz. 18.00, Mała Scena OTLiA

Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu już po raz kolejny zapraszamy nauczycieli na specjalny pokaz spektaklu, któremu towarzyszyć będzie wprowadzenie w jego problematykę oraz dyskusja z twórcami.

Jesteśmy bardzo otwarci na komentarze i uwagi środowiska pedagogicznego, chcemy stworzyć nauczycielom możliwość konfrontacji swoich wyobrażeń i oczekiwań wobec teatru, z osobami prowadzącymi tę instytucję oraz twórcami każdego przedstawienia. Naszym wspólnym celem jest kształtowanie młodych ludzi, rozwijanie ich kreatywności i swobody myślenia, dlatego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania teatru bez wymiany myśli i opinii z gronem pedagogicznym.

Efektem każdego spotkania są scenariusze lekcji, przygotowywane przez nauczycieli, przy współpracy z MODN i pedagog teatru w OTLiA.

Premierze tego spektaklu towarzyszyć będzie konferencja polonistów oraz lekcja pokazowa w liceum, która wchodzi w skład oferty warsztatowej przygotowanej do przedstawienia.

WARSZTATY DLA LICEALISTÓW

Pedagog teatru w OTLiA - Alicja Morawska-Rubczak, wspólnie z twórcami przedstawienia, przy konsultacjach merytorycznych dr Stefanii Jagło z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, przygotowuje dwie wersje warsztatów, które będą towarzyszyć pokazom spektaklu dla licealistów.

1) KLASA BUNTU

To warsztaty w formie nietypowej lekcji języka polskiego, którego tematem jest poezja buntowników, nietypowy miks twórczości i osobowości: Jim Morrison - Rafał Wojaczek - Amy Winehous. Jak wyrwać poezję z nudnego kontekstu pogadaniki o tym, co poeta miał na myśli? Co zrobić, żeby młodzież "zajawiła" się na czytanie poezji? Jak skłonić młodych do niewymuszonej pracy analityczno-interpretacyjnej, przy jednoczesnym zachowaniu ich swobody myślenia? Gdzie przebiega linia pomiędzy życiem a kreacją, biografią i mitem? Na te i wiele innych pytań wspólnie z młodymi ludźmi, spróbuje odpowiedzieć Alicja Morawska-Rubczak, która poza byciem pedagogiem teatru w OTLiA, jest również krytykiem teatralnym i polonistką.

2) ODLOT BEZ NARKOTYKÓW

Warsztat relaksacyjno-ruchowy przygotowany w oparciu o technikę pracy z ciałem i umysłem opracowaną przez Pawła Passiniego. Konfrontując tematykę spektaklu, który inspirowany jest życiem i twórczością Jima Morrisona, z potrzebami i wyzwaniami jakie współczesność stawia młodzieży, przygotowaliśmy cykl ćwiczeń, które pozwolą młodym ludziom wsłuchać się w siebie i pojąć korzyści płynące z przeżywania rzeczywistości czystym umysłem i swobodnym ciałem.

PRAPREMIERA SPEKTAKLU MORRISON/ŚMIERCISYN

23 lutego 2013, godz. 18.00, Mała Scena OTLiA

PREMIERA STUDENCKA SPEKTAKLU

28 lutego 2013, godz. 18.00, Mała Scena OTLiA

Od tego sezonu OTLiA zaprasza również studentów na przygotowane specjalnie z myślą o nich premiery najciekawszych przedstawień, nie tylko tych dla dorosłych.

Spotkania odbywają się pod hasłem:

Nie przestajemy się bawić, gdy się starzejemy. Starzejemy się wtedy, kiedy przestajemy się bawić.

(George Bernard Shaw)

Chcemy zachęcić środowisko akademickie do aktywnego uczestniczenia w życiu teatru, bieżącego komentowania powstających przedstawień i włączenia się do współtworzenia repertuaru. Po premierze odbywają się spotkanie z twórcami i dyskusje, w których każdy może zabrać głos. Nie chcemy nikogo pouczać, ale wymienić się energią, pogadać - nie tylko o teatrze, wsłuchać się w głos młodego pokolenia i dowiedzieć jak najwięcej o tym jak młodzi ludzie patrzą na teatr, przeżywają go. Zapytać co ich irytuje i wkurza, ale również trochę pograć z ich przyzwyczajeniami odbiorczymi.

SESJA NAUKOWA O FENOMENIE ZESPOŁU THE DOORS

Wiosna 2013

Opolski Teatr Lalki i Aktora, w ramach współpracy z Uniwersytetem Opolskim i twórcami przedstawienia Morrison/Śmiercisyn, planuje przygotowanie sesji naukowej poświęconej twórczości legendarnej grupy The Doors, w której analityczne głosy specjalistów z dziedziny literaturoznawstwa, muzykologii, teatrologii - teoretyków sztuki, spotkają się z opiniami praktyków - artystów różnych dziedzin: muzyków, reżyserów i aktorów.

Rezerwacje biletów i warsztatów:

77/ 454 37 96; 77/ 407 90 56

KASA BILETOWA:

77/ 454 23 36 wew. 67

KASA BILETOWA CZYNNA:

wtorek, środa, piątek 8.30-14.30 czwartek 8.30-12.30 i 15.15-17.15

w dni wolne na jedną godzinę przed spektaklem

Informacje o warsztatach i innych imprezach towarzyszących:

Alicja Morawska-Rubczak (alicja.rubczak@gmail.com)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji