Artykuły

Warszawa. Prolog do "Gorzkich Żalów"

Jutro wraz z pierwszą niedzielą Wielkiego Postu startuje prolog wznowionego właśnie festiwalu "Gorzkie Żale". Tegoroczna edycja związana będzie z mitem faustowskim i dramatem Johanna Wolfganga Goethego.

Festiwal organizowany jest przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II oraz, od tej edycji poczynając, przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Takie bowiem są i będą nasze "Gorzkie Żale": od Biblii do Dostojewskiego i Becketta. Od Jana Pawła II do Jerzego Grotowskiego.

Pełen program zostanie ogłoszony już wkrótce. Tymczasem rozpoczynają się wydarzenia niedzielne: nabożeństwo gorzkich żali w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym 20 (godz. 18.00). To jedna z najpiękniejszych polskich pieśni, prawdziwa perła w naszym niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Zamiast tylko jej słuchać, podejmiemy także próbę jej wspólnego wykonania prowadzeni przez Adama Struga, twórcę zespołu Monodia Polska. To unikalna szansa na prawdziwe kulturoznawcze doświadczenie.

Kazanie pasyjne, zamówione i przygotowane specjalnie dla Festiwalu "Gorzkie Żale", wygłosi ks. dr Stanisław Adamiak, który oparł swe rozważania na sześciu faustowskich problemach (szatana, zakładu, postępu, władzy, pychy i miłosierdzia) prezentowanych w kolejne niedziele.

Po nabożeństwie o godz. 19.15 w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, I piętro) odbędzie się projekcja filmu korespondującego z tematem kazania oraz podejmującego grę z mitem faustowskim. Ponieważ tematem pierwszej niedzieli jest szatan, proponujemy obejrzenie filmu Michelangela Antonioniego "Zawód-reporter".

Dlaczego ten tytuł? To powinno wyjaśnić spotkanie i dyskusja z Gościem Specjalnym, którym będzie Grzegorz Królikiewicz, reżyser filmowy i telewizyjny, wykładowca w łódzkiej Szkole Filmowej, autor książki "Anty-Faust" poświęconej właśnie filmowi Antonioniego. Pisał on w niej m. in: "Antonioni ma świadomość, że wielcy poeci, jak Dante i Goethe kodowali w swych dziełach tajemnice, nie bali się trudności, hermetyzmu i tego, że nie zostaną zrozumieni. Szli za prawdą, to było ich celem."

I te zagadki będziemy wspólnie rozwiązywać natchnieni atmosferą niezwykłego filmu Antonioniego.

Warto dodać, że Festiwal "Gorzkie Żale" jest adresowany zarówno do "wierzących w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielających tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzących z innych źródeł".

***

Bilety na niedzielny pokaz filmowy w symbolicznej cenie 5 zł do nabycia przed seansem przy ul. Foksal 11, I piętro, od godz. 18.30 (ilość miejsc ograniczona!).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji