Artykuły

Kraków. Nowa książka z serii Dziejów teatru...

Wydanie "Dziejów teatru w Krakowie w latach 1918-1939" Diany Poskuty-Włodek stało się okazją do spotkania w foyer Teatru im. J. Słowackiego - autorka kieruje w nim Archiwum Artystycznym i Biblioteką - oraz rozmowy o książce, jak i całej serii.

Prof. Jan Michalik, jeden ze współtwórców krakowskiej teatrologii, sam będący autorem pięciu tomów historii teatru w mieście w latach 1865-1915, przypomniał dzieje serii. Wczoraj minęło 40 lat od pierwszego spotkania w Starym Teatrze, kiedy przy okazji 200-lecia tej sceny doc. Jerzy Got przedstawił koncepcję wydawniczego cyklu, który by obejmował naukowo opracowane dzieje teatrów Krakowa. Badania takie prowadzono już w ówczesnym Instytucie Filologii Polskiej UJ.

Dziś, gdy wraz z tomem Diany Poskuty-Włodek ukazało się ich osiem - autorami byli też Zbigniew Jabłoński i Jerzy Got - Kraków może szczycić się tym, że jest miastem mającym najlepiej opisane dzieje swych scen, i to nie tylko w skali Polski, ale dystansując wiele miast Europy, na co wskazywała prowadząca spotkanie prof. Anna Burzyńska. Uzupełnia serię "Architektura krakowskich teatrów" Kazimierza Nowackiego.

Dodajmy, że seria ma od początku kształt graficzny autorstwa Lecha Przybylskiego, a przez długie lata opiekowała się nią w WL Barbara Drwota; oboje już nie żyją.

Książka Diany Poskuty-Włodek daje panoramiczny obraz życia teatralnego Krakowa, porządkuje i opisuje zagadnienia dotyczące sztuki i funkcjonowania teatrów, ukazuje, wplecione w narrację, sylwetki dziesiątek artystów i ludzi teatru. Co ważne, autorka łączy badawczą rzetelność z umiejętnością wartkiego i barwnego snucia opowieści, pełnej anegdot i obyczajowych ciekawostek z tamtych dwu dekad. Dekad teatralnego rozkwitu, kiedy zarazem - jak mówiła autorka - nie wypadało nie chodzić do teatru, a obecność w nim była sposobem społecznego awansu.

Dodajmy, że praca została Krakowską Książką Miesiąca.

Spotkanie było też okazją do zauważenia 60-lecia Wydawnictwa Literackiego, które tę serię wydało. Bez oficyny, której zawdzięczamy m.in. publikację dzieł wszystkich Gombrowicza, 34 tomów Lema, dwujęzycznej serii poetyckiej, książek Szymborskiej i Miłosza czy ostatnio korespondencji i "Dziennika" Mrożka trudno sobie wyobrazić polskie życie literackie i umysłowe - o czym mówiła prof. Burzyńska.

Artystycznie wieczór dopełnił wirtuoz gitary klasycznej Jan Oberbek; z wielkim aplauzem przyjmowano zarówno jego grę klasyków, jak i improwizację ilustrującą fragmenty książki czytane wspaniale przez Dominikę Bednarczyk i Radosława Krzyżowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji