Artykuły

Wrocław. Łomnicki w obiektywie Stachowiaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Centrum Kultury Zamek wernisaż wystawy fotografii teatralnej autorstwa Mariusza Stachowiaka. Zdjęcia rejestrują spektakl, który nigdy nie powstał.

To fotografie prób Tadeusza Łomnickiego do "Króla Leara" w 1991 roku zrobione przez Mariusza Stachowiaka. Jedyny namacalny ślad przedstawienia, które nie powstało ze względu na nagłą śmierć aktora. "Widzenie przez obiektyw należało synchronizować, ze zbliżaniem się aktora do postaci Leara, co wymagało współodczucia i równoległości starań" - tak pisał o swojej pracy przy spektaklu Mariusz Stachowiak .

Mariusz Stachowiak (1956-2006) fotograf, autor zdjęć dokumentalnych i teatralnych. W latach siedemdziesiątych był uczestnikiem, a później współorganizatorem warsztatów fotograficznych Janusza Nowackiego, poświęconych fotografii dokumentalnej.

Pracował w tygodniku "Wprost" od początku powstania tego pisma. Z teatrem związał się w 1985 roku. Od 1993r. pracował jako fotograf niezależny. Od 2002 r. współpracował z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zajmując się oprawą graficzną przedstawień i ich dokumentacją fotograficzną.

Był też inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Forum Fotografii Teatralnej, odbywającego się co roku w marcu w Wałbrzychu.

"Był z aparatem zrośnięty. Obojętnie, w jakim stanie, co robił wcześniej, co jadł, co pił, chory czy zdrowy - wychodząc z domu musiał mieć przy sobie aparat. Fotografia prawdopodobnie była jedynym obszarem, po którym poruszał się absolutnie pewnie, nie szukając azymutu. Azymut miał w sobie." Monika Piotrowska

***

Uczestnicy dyskusji o fotografii teatralnej, która odbędzie się po wernisażu: Małgorzata Matuszewska (dziennikarka Gazety Wrocławskiej, zajmuje się kulturą od 20 lat), Łukasz Gawroński ( wrocławski fotograf, związany m.in. z Teatrem Muzycznym Capitol) oraz Miłosz Poloch - wrocławianin, który z pasją i zapałem zajął się fotografią. Fotograf prasowy i studyjny. Stojąc przed wyborem: standard czy kreacja, zawsze wybiera najbardziej wyszukany poziom indywidualnego podejścia do tematu. Esteta. Ulubione tematy fotograficznych poszukiwań to: ludzie, emocje, portrety, wydarzenia i polityka. Człowiek miliona pomysłów. Zawodową karierę zaczynał jako stażysta "Gazety Wyborczej" w dziale foto. Następnie przez trzy lata związany z "Panoramą Dolnośląską". Stale współpracuje z ogólnopolską agencją fotografii prasowej REPORTER. Publikował zdjęcia w tygodnikach: "Wprost", "Polityka", "Newsweek", "Przekrój" oraz ogólnopolskich gazetach codziennych takich jak: "Dziennik Gazeta Prawna" czy "Rzeczpospolita". Zajmuje się także kompleksowymi projektami związanymi z fotografią reklamową, kreowaniem wizerunku oraz dokumentem fotograficznym

***

27 marca (środa) godzina 18.00

"Teatr w obiektywie - Tadeusz Łomnicki" - Wernisaż wystawy Mariusza Stachowiaka. Po wernisażu zapraszamy na dyskusję dotyczącą fotografii teatralnej. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 18 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji