Artykuły

Opole. "Dżuma" w Teatrze Kochanowskiego

Czy dziennikarze to szczury? Takie pytanie swoją adaptacją "Dżumy" Alberta Camus zadaje reżyser Paweł Świątek. Ale czy daje na nie odpowiedź? O tym przekonamy się w weekend, podczas premiery przedstawienia.

W oryginalnej powieści dżuma jest wielowymiarowa. Jest ona zarówno zarazą roznoszoną przez szczury w Oranie w Algierii, metaforą wojny, która deprawuje wszystkich uczestniczących w niej ludzi, jak i immanentnym złem, które zdaniem Camus tak naprawdę siedzi w każdym z nas i tylko czeka na dogodny moment, by nami zawładnąć, czy to zmuszając do popełniania zbrodni, czy też do obojętności. Paweł Świątek nie przenosi wiernie tekstu Camusa na scenę. Podstawową zmianą jest przeniesie akcji z Algierii do Korei Północnej. - To miejsce odcięte od świata. Dla naszej cywilizacji wręcz zadżumione - tłumaczy. Zabieg ten uzasadnia też to, co Świątek chce tym widowiskiem przekazać. - Wszystko, co wiemy na temat Korei Północnej, wiemy z doniesień prasowych, od dziennikarzy, którym udaje się tam wjechać. Nie mamy jednak pewności, czy obraz rzeczywistości, jaki przedstawiają, jest prawdziwy, czy też nie pokazują Korei Północnej jako imperium zła, bo właśnie takie informacje sprzedają się najlepiej - uważa. - W ten sposób dziennikarze utwierdzają negatywny wizerunek tego państwa w oczach świata, zniechęcając do pomocy i współpracy. Przedstawiciele mediów stają się szczurami, które niosą tam zarazę i przyczyniają się do pogłębiania kryzysu w tym miejscu - przekonuje reżyser "Dżumy".

Świątek podkreśla, że za sprawą uniwersalności tekstu Camus, poruszenie tej kwestii udało się bez zmieniania go. Czy rzeczywiście? O tym przekonamy się już w ten weekend. "Dżuma", Teatr im. Jana Kochanowskiego - Duża Scena, sobota - przedpremiera (bilety po 33/22 zł), niedziela - premiera (bilety 50 zł), godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji