Artykuły

Warszawa. Nagrody i odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Niemiecki reżyser Manfred Beilharz i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski zostali laureatami nagród Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest co roku 27 marca, w tym roku - po raz 52.

Z okazji święta teatru przygotowywane jest Orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku jego autorem jest noblista, włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny Dario Fo. Polskie orędzie pod tytułem "Grajmy Fredrę" napisał aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn.

"Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przyszło nam obchodzić w roku Fredry, w 220 rocznicę jego urodzin. I choć może wielu uważa, że nie takiego patrona, nie takiego dramatu i nie takiej formy dziś potrzebujemy, to nie zawaham się powiedzieć, że nie byłoby teatru współczesnego bez teatru dawnego i nie byłoby eksperymentu dziś bez tego, co eksperymentem było dawniej. I nie byłoby postępu bez różnorodności i możliwości wyboru. Zachwyceni sami sobą, coraz częściej zdajemy się o tym zapominać" - napisał Seweryn.

Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) przyznał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie. Otrzymał ją reżyser niemiecki, dyrektor Hessisches Staatstheater w Wiesbaden i dyrektor Biennale "Nowe Sztuki z Europy" Manfred Beilharz.

Na festiwalach, którymi kieruje, zawsze poczesne miejsce zajmują polskie spektakle. We wszystkich edycjach organizowanego od 1992 roku Biennale reprezentowany jest polski teatr, najczęściej więcej niż jednym spektaklem. Dzięki Beilharzowi niemiecka i międzynarodowa publiczność mogła poznać twórczość takich autorów dramatycznych jak Sławomir Mrożek, Janusz Głowacki, Ingmar Villqist, Tadeusz Słobodzianek i reżyserów - Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Jana Klaty. Z organizowanych podczas Biennale warsztatów dla młodych autorów dramatycznych korzystało wielu młodych polskich dramatopisarzy.

Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI przyznała nagrodę za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą Stefanowi Sutkowskiemu - założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi Warszawskiej Opery Kameralnej. Jak uzasadniono, Sutkowski "zawsze uważał, że muzyka polska stanowi integralną część muzyki europejskiej. Ubolewał, że Europa o tym nie wie, choć już w początkach XVII wieku warszawska scena operowa na Zamku Królewskim była jednym z przodujących ośrodków kultywujących włoską operę, a królewska kapela należała do najznamienitszych w Europie. Z wielkim staraniem wyszukiwał i wystawiał w swej Warszawskiej Operze Kameralnej opery pisane dla polskich królów przez włoskich kompozytorów: Franceskę Caccini, Domenica Scarlattiego, Tarquinia Merulę, Giovanniego Paisiella".

Teatralną Książką Roku 2012 została praca Diany Poskuty-Włodek "Dzieje teatru w Krakowie w latach 1918-1939. Zawodowe teatry dramatyczne" (Wydawnictwo Literackie, Kraków).

W środę, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczy osobistościom polskiego teatru medale Gloria Artis.

Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji