Artykuły

Kraków. Premierowo i gościnnie

Po świętach teatry wracają do nas z nowymi propozycjami. Dzieje się niemal codziennie - premierowo i gościnnie.

Zacznijmy od sobotniej (6 kwietnia, godz. 19.15) gali premierowej "Carmen. Bella Donna"[na zdjęciu] Stefana Vögela w reżyserii Pawła Piety w teatrze Bagatela. "Niezwykle atrakcyjna autorka poczytnych książek kucharskich, Carmen, uważa, iż na miłość i na szampana nigdy nie jest za późno . Żyje wg doskonale działającego schematu: mężczyzn co dwa lata trzeba utylizować . Dniem morderstwa, a zarazem dniem początku nowego romansu jest zawsze sylwester - tym razem jednak cały plan może wziąć w łeb, gdyż córka Carmen wraca przed czasem do domu, za nią zaś przybywa narzeczony o konserwatywnych poglądach, a za nim jego jeszcze bardziej konserwatywny ojciec. W dodatku kandydat na nowego kochanka może wcale nie być tym, za kogo się podaje, a na ścianie wciąż wisi portret męża Carmen" - czytamy z zapowiedzi. Obsada: Ewelina Starejki/Anna Rokita (jako tytułowa Carmen Wolf), Angelika Kurowska (Sabina Wolf), Marcin Kobierski/Michał Kościuk (Bernie), Przemysław Redkowski/Małek Kałużyński (Martin), Maurycy Popiel/Patryk Kośnicki (Valentin von Strachwitz), Jakub Bohosiewicz/Marek Bogucki (Hans Jürgen von Strachwitz).

W sobotę i niedzielę (6-7 kwietnia, odpowiednio o godz. 19 i 18) na Scenie Stu zobaczyć będzie można premierę sezonu 2012/2013, czyli spektakl "Roma i Julian" Krzysztofa Jaroszyńskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. "Brawurowa komedia romantyczna, której akcja dzieje się współcześnie w Klinice Transseksuologii, gdzie na operację zmiany płci czeka para młodych ludzi. Roma chce zostać mężczyzną, zaś leżący w sąsiedniej sali Julian - kobietą. Romę odwiedza wstrząśnięty Mąż, który żąda rozwodu, a przy łóżku Juliana rozpacza jego Matka..." - kuszą twórcy spektaklu. Występują: Agata Myśliwiec (jako Roma), Rafał Szumera/Daniel Malchar (Julian), Beata Rybotycka (Matka) oraz Dariusz Starczewski (Mąż).

W niedzielne południe w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się spotkanie "Karol Hubert Rostworowski - zapomniany poeta". Lidia Bogaczówna (odpowiedzialna za scenariusz), Barbara Szałapak, Andrzej i Maurycy Popielowie oraz Paweł Sanakiewicz przedstawią twórczość Rostworowskiego, a na fortepianie zagra Agnieszka Kawula.

Łaźnia Nowa zaprasza w niedzielę 7 kwietnia o godz. 19 na premierę "Nomore66us" Justyny Kowalskiej. "Nomore66us to interdyscyplinarny projekt teatralny z użyciem projekcji wideo oraz instalacji fotograficznej, pomyślany jako przewodnik po kultowej trasie ROUTE 66, przebiegającej przez 13 amerykańskich stanów, łączącej Chicago z Los Angeles" - czytamy w zapowiedzi. "Stany Zjednoczone widziane oczami polskiego tirowca i jego dorosłej córki to zarazem sentymentalna wyprawa rodzinna, rajd po niespełnionych marzeniach o urzeczywistnieniu amerykańskiego snu" i zderzenie z kulturą amerykańską". Projekcji towarzyszy miniwystawa zdjęć dokumentujących projekt: "ROUTE 66". Obsada: Iwona Sitkowska, Kajetan Wolniewicz.

"Jaki to wstyd być człowiekiem" pisał w powieści "Hokus Pokus" Kurt Vonnegut. Na najbliższym Dramatorium w teatrze Barakah (w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 21) to właśnie jego opowiadania czytać będą Anna Piróg-Karaszkiewicz, Lidia Bogaczówna, Małgorzata Zawadzka, Jan Mancewicz, Franciszek Muła i Tobi. Wstęp: 5 zł.

W poniedziałek 8 kwietnia o godz. 17 i 20 w Operze Krakowskiej zobaczyć można gościnnie spektakl z teatru Polonia. Będzie to "Pan Jowialski" Aleksandra Fredry w opracowaniu i reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego. Występują: Marin Opania, Anna Polony/Magdalena Zawadzka, Wojciech Malajkat/Aleksander Mikołajczak, Krystyna Janda, Aleksandra Grzelak, Krzysztof Pluskota, Grzegorz Daukszewicz/Miron Jagniewski, Andrzej Plata/Otar Saralidze.

Na wtorek 9 kwietnia o godz. 19 w Rotundzie zobaczyć można spektakl "Le livropathe" Teatru Entre'Act, działającego przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. "Bibliopatę" na podstawie sztuki Thierry'ego Debreux reżyseruje Janina Błońska. "Czy książkę, tak jak wino, można rozpoznać za pomocą węchu? Czy zapach jej kart może dostarczyć informacji o autorze, a nawet treści? Odpowiedzi na te pytania możemy szukać w olbrzymiej bibliotece ukrytej w podziemiach domu nad morzem" - piszą organizatorzy. Obsada: Krystyna Bugajska, Artur Krupnik, Sebastian Kubica. Uwaga, spektakl wystawiany jest w języku francuskim. Wstęp wolny. Z okazji 20. Francuskojęzycznego Théâtre de l'Entr'Acte w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego oglądać będzie można również jubileuszową wystawę (8-11 kwietnia, w godz. 8-14).

Na zakończenie tygodnia, a w pewnym sensie i przedsmak kolejnego można wybrać się w czwartek o godz. 19 na Scenę pod Ratuszem Teatru Ludowego, gdzie przedpremierowo zobaczyć będzie można spektakl "Peggy Pickit widzi twarz Boga". Spektakl reżyseruje Grzegorz Kempinsky, a premiera zaplanowana jest na 13 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji