Artykuły

Warszawa. "Sex, drugs and rock'n'roll" w Powszechnym

O seksie, narkotykach i innych formach eskapizmu opowiada sztuka "Sex, drugs and rock'n'roll" Erica Bogosiana. Premiera spektaklu z Michałem Napiątkiem, w reżyserii Anety Groszyńskiej odbędzie się 12 kwietnia w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Tekst Erica Bogosiana - amerykańskiego aktora, dramaturga i pisarza ormiańskiego pochodzenia - to krytyka amerykańskiego społeczeństwa, zdominowanego "wyścigiem szczurów" i pędem za karierą. Jak podkreślają organizatorzy - świat wykreowany przez Bogosiana to miejsce, w którym pieniądze, seks i narkotyki pełnią funkcję "substytutu prawdziwego życia i uczuć". Tekst Bogosiana, na podstawie którego oparty jest spektakl, pochodzi z 1990 r. Składa się on z serii monologów różnych postaci.

- Ta sztuka bywa postrzegana jako nieaktualna, dotyczy "straconego pokolenia" amerykańskich hipisów lat 60., co wydaje się dalekie. Z drugiej strony jednak, gdy spojrzy się na te dziewięć monologów, dziewięć postaci, można potraktować je jako pewnego rodzaju alegoria ludzkich zachowań, słabości, nie związana ściśle z kontekstem politycznym i społecznym danych czasów. To czasem śmieszne, czasem straszne, na pewno ciekawe. Niezależnie od okoliczności historycznych, wydaje mi się, że z tego tekstu przebija przede wszystkim człowiek i jego problemy - powiedziała PAP reżyserka spektaklu Aneta Groszyńska.

Aneta Groszyńska to tegoroczna absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale reżyserii. Spektakl dyplomowy "Tape", na podstawie sztuki Stevena Belbera zrealizowała w Teatrze Nowym w Łodzi. W 2011 r. otrzymała stypendium ministra kultury. W Teatrze Powszechnym pracowała jako asystent reżysera przy spektaklach Artura Barona-Więcka oraz Piotra Cieplaka. Od 2009 r. pracuje jako asystent Iwana Wyrypajewa.

Michał Napiątek ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi w 2010 r. Na scenie teatralnej zadebiutował w 2008 r. w Teatrze Bajka. Od listopada 2010 r. jest związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie zagrał m.in. w "Złym" w reżyserii Jana Buchwalda.

Spektakl jest realizowany w ramach formuły przyjętej dla Sceny Pracownia Teatru Powszechnego. Scena ta staje się miejscem, w którym młodzi twórcy - reżyserzy, aktorzy, scenografowie - mogą realizować swoje projekty, Oryginalne, nowatorskie pomysły znajdą swoje miejsce na Scenie Pracownia niezależnie od tego, czy pochodzą od debiutanta, czy doświadczonego twórcy.

Scenografia: Paweł Cukier, muzyka: Piotr Adamczyk, światło: Michał Nowakowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji