Artykuły

Katowice. XI Ogólnopolski Festiwal Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej

"Sztuka czytania" będzie tematem wiodącym tegorocznego XI Ogólnopolskiego Festiwalu Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej w Katowicach. Uczniowie będą mieli okazję pokazać własne prezentacje teatralne, muzyczne oraz taneczne.

Mottem tegorocznej imprezy będą słowa Umberto Eco - "Kto czyta książki, żyje podwójnie. Całość prezentacji, poświęcona będzie wykorzystaniu książki i tekstu w inspirowaniu ekspresyjnej wypowiedzi dziecięcej - poinformowało Centrum Ekspresji Dzieci i Młodzieży przy Bibliotece Śląskiej - jeden ze współorganizatorów festiwalu.

Organizatorzy podkreślają, że istotne znaczenie dla pełnego odbioru tekstu literackiego przez dzieci i młodzież ma ich aktywne uczestnictwo w artystycznej realizacji - prezentacjach teatralnych, tanecznych, czy muzycznych. Dlatego w tym roku wychodzimy od słowa, tekstu literackiego. Jeśli więc dzieci będą chciały zaprezentować spektakl muzyczny, będziemy oczekiwali, że będą to np. pieśni oparte o teksty poetyckie; także w przypadku przedstawień tanecznych można wykorzystać wątki, które pojawiały się w literaturze - poinformowała przewodnicząca Festiwalu prof. Katarzyna Krasoń z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

XI Ogólnopolski Festiwal Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej odbędzie się w Katowicach w dniach 20-23 maja.

Podczas imprezy dzieci i młodzież pokażą własne prezentacje teatralne powstałe na motywach literackich; prezentacje taneczne i muzyczne; swoje pomysły i wizje - inspirowane doświadczeniem czytelniczym - pokażą także osoby niepełnosprawne.

Festiwal jest skierowany m.in. do szkół, domów kultury, świetlic terapeutycznych, teatrów dziecięcych oraz młodzieżowych. Chętni do wzięcia udziału w festiwalu powinni nadsyłać swoje zgłoszenia do 20 kwietnia (informacje nt. znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej - http://www.bs.katowice.pl/).

Festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty dla animatorów, studentów i nauczycieli poświęcone wykorzystaniu tekstu literackiego w edukacji i terapii. Odbędzie się również panel dyskusyjny nt. rynku książki w Polsce. chcemy zadać kłam tym wszystkim, którzy mówią, że nikt w tym kraju książek nie czyta - powiedziała PAP prof. Krasoń.

W dyskusji wezmą udział m.in. nauczyciele szkół, nauczyciele akademiccy, bibliotekarze. - Będziemy rozmawiać między innymi o tym, że nastąpiła zmiana warty w lekturach, że pojawia się wiele nowych książek, które warto zaprezentować i wykorzystać w szkole, np. jako lektury - mówi prof. Krasoń.

Organizatorami festiwalu są m.in. Centrum Ekspresji Dzieci i Młodzieży przy Bibliotece Śląskiej, Biblioteka Śląska w Katowicach, Zakład Czytelnictwa, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego - Zakład Pedagogiki Twórczości i Ekspresji Dziecka, Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, Zakład Muzykoterapii Akademii Muzycznej w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji