Artykuły

Sopot. Plenerowe widowisko gdańskiej Miniatury

27 kwietnia o godz. 20 na placu przy fontannie odbędzie się poetycko-muzyczne widowisko plenerowe "TH 143" z okazji rozpoczęcia sezonu letniego na Molo w Sopocie. Organizatorem wydarzenia jest Kąpielisko Morskie Sopot.

W lipcu zeszłego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta odbyła się premiera spektaklu "Thermidor roku 143" Teatru Miniatura. Widowisko na motywach dramatów Stanisławy Przybyszewskiej i poezji Macieja Rembarza wyreżyserował Lech Raczak, jeden z pierwszych twórców polskiego teatru ulicznego, współzałożyciel słynnego Teatru Ósmego Dnia, przez 19 lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.

27 kwietnia w Sopocie widzowie będą mieli okazję obejrzeć specjalną wersję przedstawienia wzbogaconą o dodatkowe utwory muzyczne na podstawie poezji Macieja Rembarza w kompozycji Marcina Kulwasa i Emila Miszka. Wykonają je aktorzy Teatru Miniatura, a towarzyszyć im będzie zespół w składzie: Paweł Hulisz (trąbka), Marcin Kulwas (gitara), Tomasz Paszko (perkusja), Marcin Stefaniak (saksofon), Jarosław Stokowski (bas) i Paweł Szewczyk (syntezator).

Widowisko jest oparte na motywach z życia i twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, która spędziła w Wolnym Mieście Gdańsku ostatnie lata życia - od 1923 do 1935 roku. Tutaj powstały jej najważniejsze utwory dramatyczne wynikłe z fascynacji Rewolucją Francuską: "Thermidor" i "Sprawa Dantona". Nadwrażliwa, dumna i bezkompromisowa, uzależniona od morfiny, separująca się od świata zewnętrznego, Przybyszewska nie osiągnęła za życia wystarczającej popularności, żeby utrzymać się z własnej twórczości - umierała w skrajnej nędzy w baraku nr 12 przy Gimnazjum Polskim w Gdańsku (wtedy Am Weissen Turm 1, obecnie ul. Jana Augustyńskiego). Dopiero pod koniec lat 60. jej utwory dramatyczne doczekały się udanych realizacji oraz wydania. Wydane zostały również trzy tomy jej listów. "Sprawa Dantona" odniosła sukces zagranicą oraz została zrealizowana w wersji filmowej przez Andrzeja Wajdę ze znakomitą rolą Gerarda Depardieu w roli Dantona. Jakiś czas temu triumfy święciła inscenizacja tego dramatu w reżyserii Jana Klaty.

***

Teatr Miniatura i Przyjaciele

TH 143

Widowisko plenerowe na motywach dramatów Stanisławy Przybyszewskiej oraz poezji Macieja Rembarza

Scenariusz i reżyseria: Lech Raczak

Scenografia i kostiumy: Piotr Tetlak, Ewa Tetlak

Muzyka: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Marcin Kulwas, Emil Miszk

Muzyka na żywo: Paweł Hulisz (trąbka), Marcin Kulwas (gitara), Tomasz Paszko (perkusja), Marcin Stefaniak (saksofon), Jarosław Stokowski (bas) i Paweł Szewczyk (syntezator).

Ruch sceniczny: Magda Jędra, Anna Steller (Good Girl Killer)

Obsada: Edyta Janusz-Ehrlich (Przybyszewska), Wioleta Karpowicz (Muza Rewolucji, Marianna), Magdalena Żulińska (Dziewczynka), Jacek Gierczak (Danton), Jacek Majok (Hitlerowiec), Dawid Sęk (Służący), Radosław Smużny (Doktor, Kat, Piosenkarka), Piotr Srebrowski (Saint Just), Krystian Wieczyński (Robespierre), Jakub Zalewski (Fryzjer, Woźny)

27 kwietnia 2013, godz. 20.00, plac przy fontannie na Molo w Sopocie

wstęp wolny

***

Latem 1935 roku w nieistniejącym już baraku numer 12 przy szkole polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku na Am Weissen Turm 1 (obecnie ul. Augustyńskiego) wycieńczona nędzą, głodem i morfiną umierała 34-letnia Stanisława Przybyszewska, autorka dramatów o wolności i terrorze, o wielkości i nędzy Rewolucji Francuskiej. Wyobraźmy sobie, że w tamtych dniach dobrowolnej samotności pisarki, izolacji od zgiełku i wrzasku sięgającego po władzę nazizmu i milczenia gułagu w sowieckiej Rosji, przez okna, wątłe ściany, przez pokryty papą dach wdzierają się do wnętrza baraku nr 12 w odwiedziny widma bohaterów jej tekstów, protagonistów niedokończonych dyskusji o pięknie i grozie, wierności i zdradzie, zbrodni i chwale Rewolucji: Danton, Saint Just i sam Robespierre - usprawiedliwiany, ukochany

Było lato - lipiec i sierpień; według rewolucyjnego kalendarza fatalny miesiąc thermidor. 142 lata wcześniej, 10 thermidora został zgilotynowany Robespierre; 28 thermidora 143 roku Rewolucji (15 sierpnia 1934) zmarła Stanisława Przybyszewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji