Artykuły

Kraków. Premiery w trzech teatrach i Dzień Tańca

Premiery w Starym, Bagateli i Grotesce, ta ostatnia kabaretowa. A do tego taniec, śniadanie na trawie i Tomasz Kot, jak sex-guru.

2 razy Dumanowski

W Starym Teatrze wielkie wietrzenie i wiosenne przemiany. Otwarcie na nowe pomysły, na nowych widzów, ale też nowe projekty. A w sobotę i niedzielę (27 i 28 kwietnia) premiera: "Dumanowski Side A i B" Wita Szostaka reżyserowane przez Konrada Dworakowskiego oraz Sebastiana Krysiaka.

To będzie spektakl w dwóch odsłonach. I tak "Side A" reżyserowana przez Konrada Dworakowskiego (tekst i dramaturgia: Martyna Lechman) zadaje pytania. "W zadumie i ze zdumieniem zapytujemy/ gdzież są dawne bohatery?/ Mityczni i mitologiczni herosi?/ Dzielni junacy?/ Bezinteresowni wybawcy?/ Gdzież te niegdysiejsze bohaterskie czyny i postawy budujące narodową dumę?/ Czyżby ich zbrakło w tak trudnej godzinie?/ Zatem nie czas dumać./ Trzeba nam zebrać zakurzone relikwiarze,/ stłuc je, a z wnętrza ich wydobyć/ kończyny i zęby, włosy i paznokcie, palce i nosy, uszy i oczy,/ krew z nich wytoczyć do ostatniej kropli/ i wszystko to razem poskładać na nowo/ w dumnego bohatera,/ który z dumką na ustach stanie na czele narodu!/ A imię jego niechaj będzie -/ Dumanowski!" - czytamy w zapowiedzi. W tej części wystąpią: Iwona Budner, Lidia Duda, Katarzyna Gniewkowska, Magda Grąziowska, Monika Jakowczuk, Urszula Kiebzak, Beata Malczewska, Grzegorz Grabowski, Marcin Kalisz, Paweł Kruszelnicki oraz Zbigniew Ruciński.

Z kolei "Side B" w reżyserii Sebastiana Krysiaka (tekst i dramaturgia: Tomasz Jękot) spogląda na tego zapomnianego bohatera w trochę odmienny sposób. "Dumanowski jest pryzmatem,/ w którym przegląda się Kraków ze swoimi mieszkańcami./ Wielki Bohater i Ojciec Republiki -/ figura, której potrzebujemy,/ aby funkcjonować w sennym mieście./ Dumanowski to marazm, prowincjonalność i krakowskie gołębie/ karmione krakowskimi obwarzankami./ Dumanowski to hejnał,/ którego kiedyś może zabraknąć./ To nasza wieczna potrzeba wybawcy z opresji" - informują twórcy. W tej części zagrają: Aldona Grochal, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Beata Paluch, Katarzyna Zawadzka, Bogdan Brzyski, Juliusz Chrząstowski, Rafał Jędrzejczyk, Andrzej Rozmus, Krzysztof Stawowy, Wojciech Trela i Krzysztof Wieszczek.

Premierze towarzyszy cykl spotkań w Strefie BE poświęconym: "tradycji właśnie" (25 kwietnia o godz. 20, gość: Dorota Krakowska), "Krakowowi przede wszystkim" (26 kwietnia o godz. 17, goście: Leszek Mazan i Mieczysław Czuma), "Dumanowskiemu również" (26 kwietnia o godz. 19, gość: Wit Szostak). Wszystkie spotkania, jak zapewniają organizatorzy, są bezpłatne, performatywne oraz aktywne, ale bezpieczne.

Grupa Rafała Kmity

W sobotę o godz. 19 w teatrze Groteska odbędzie się premiera najnowszego dziwowiska kabaretowego "Jeszcze nie pora nam spać" Grupy Rafała Kmity.

W niedzielę 28 kwietnia o godz. 19.15 na Scenie na Sarego w teatrze Bagatela odbędzie się premiera spektaklu "Pokój na godziny" Pavla Landovskiego, który reżyseruje Waldemar Śmigasiewicz. "Ryszard (w tej roli Wojciech Leonowicz), żonaty mężczyzna około trzydziestki, wynajmuje u żyjących jak starzy kawalerowie Fana (Paweł Sanakiewicz) i Hanzla (Marek Bogucki) zagracony pokój na kilka godzin dziennie, aby móc się potajemnie spotykać z młodą kochanką Zofią (Urszula Grabowska). Między czworgiem bohaterów dochodzi do kłótni i przepychanek, zmieniają się alianse i tworzą wrogie obozy..." - czytamy w zapowiedzi.

Tomasz Kot, czyli sex guru

Również w niedzielę w Teatrze Ludowym o godz. 16 i 19 gościnnie zobaczyć można spektakl "Sex Guru" Wolfganga Weinbergera. "To interaktywna sztuka dla dorosłych, pół wykład, pół terapia, która leczy problemy widzów związane z ich życiem seksualnym za pomocą śmiechu" - pisze Wolfgang Weinberger.

Śniadanie na trawie

W Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze Słowackiego w niedzielne południe odbędzie się spotkanie z poezją Józefa Barana. Czytać będą Anna Dymna i Jacek Romanowski. Kinga Rataj i Jakub Pawlak zaśpiewają, a na fortepianie zagra Marek Bazela.

Tylko NIE Teatr

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza w niedzielę o godz. 19 na pokaz spektaklu "Magnificat" w ramach międzynarodowego przeglądu form postteatralnych "Tylko NIE Teatr".

Opowiadania hiszpańskie

W poniedziałek o godz. 21 w teatrze Barakah Dramatorium, a na nim "Opowiadania hiszpańskie". Czytają: Lidia Bogaczówna, Anna Piróg, Franciszek Muła. Zagra Łukasz Łukasik, a o literaturze hiszpańskiej opowie Maria Filipowicz-Rudek.

Taniec w NCK

* W NCK z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w niedzielę o godz. 18 zobaczyć będzie można premierowy pokaz spektaklu "Truskawkowa 8" Teatru Tańca DF oraz spektakle: "Solus" Grupy Tańca Współczesnego AGITATUS 1, "W amoku" Zespołu Tanecznego RETRO, "Dusze, dusze, w duszy" Grupy Tańca Współczesnego Forma oraz "Winobranie" Grupy Tańca Współczesnego Fenomen.

* Od 1 do 3 maja w NCK odbywać się będą festiwal tańca współczesnego Spacer i warsztaty taneczne Ciałowanie. Więcej na www.festiwalspacer.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji