Artykuły

Poznań. Spektakl "We love Africa..." w Zamku

W poniedziałek w CK Zamek spektakl Markusa Öhrna "We love Africa and Africa loves us". To kolejne wydarzenie cyklu # nie jesteś mi obojętny".

"We love Africa and Africa loves us" choć nigdy dotąd nie było prezentowane jako druga część, to w pewien sposób kontynuuje opowieść przedstawioną w "Conte d'Amour".

Rodzinie udało się uciec z piwnicy Josepha Fritzla i teraz poszukuje nowych ram pojęciowych, które nadałyby sens jej wewnętrznej psychologice. Powróciwszy na poziom zerowy nowoczesnej demokracji, patriarcha potrzebuje nowych narzędzi aby dowieść prawowitości swej władzy, i rozwiązaniem tego problemu jest "Afryka". Rzecz jasna, w zachodnim rozumieniu - Afryka jest czymś co jeszcze nie zaznało cywilizacji, czymś dzikim, oryginalnym i autentycznie potrzebującym naszej życzliwej chęci pomocy - staje się koniecznym "innym" który redefiniuje i napędza strukturę rodziny. Pełna przygód wyprawa, która niesie światło w mroki jest literackim odwołaniem do każdej ambicji czynienia dobra w Afryce - od pierwszych ekspedycji, poprzez erę kolonialną do współczesnej działalności niosacej pomoc humanitarną. Nawiązując do tradycji tego standardu literackiego, "We love Africa and Africa loves us" zabiera widza w podróż do jądra europejskiej ciemności. Nawiązując do tradycji tego motywu literackiego, "We love Africa and Africa loves us" zabiera widza w podróż do jądra europejskiej ciemności zarówno w wymiarze makro Europy szukającej swojego nowego miejsca w geopolitycznej konstelacji, jak i w wymiarze prywatnym i rodzinnym, w którym mężczyzna szuka swojej roli w szybko zmieniającym się ładzie społecznym.

***

Reżyser pytany przez Piotra Gruszczyńskiego o metodę pracy, odpowiada: "Zawsze zaczynam od pracy nad obrazami, wszyscy pracujemy nad nimi, dopiero potem zastanawiamy się nad znaczeniami, a na samym końcu przychodzą teksty. Ustawiam aktorów - tak się to zaczyna - mówię: idziesz tam, bierzesz kamerę itp. Idąc z punktu A do B aktorzy zaczynają szukać motywacji i znaczeń dla swoich działań. Nie ma prawdziwej dramaturgii, to raczej montaż filmowy. Tworzymy dużo obrazów, nadmiar, potem je montujemy. Równolegle czytamy teksty teoretyczne i filozoficzne, ale nie chcę ich słyszeć ze sceny. Chcę, żeby mówiły nimi ciała aktorów, one mają wypowiedzieć teorię.

***

We love Africa and Africa loves us"

reżyseria, scenografia: Markus Öhrn

tekst, research: Anders Carlsson

kompozytor, muzyka: Andreas Catjar

kostiumy, rekwizyty: Pia Aleborg

producenci: Alexa Graefe & Tina Pfurr

koordynacja artystyczna i kierownik trasy: Pamela Schlewinski

występują: Elmer Bäck, Anders Carlsson, Rasmus Slätis, Jakob Öhrman

czas trwania spektaklu: 2 godz. 30 min

uwaga! wstęp tylko dla widzów dorosłych

bilety:

- ulgowy 20 zł

- normalny 30 zł

- karnet na oba spektakle z cyklu: 30 zł, 40 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji