Artykuły

O kapeluszu raz jeszcze (Listy)

Czytając recenzję Marka Mikosa ("GW" z 19 maja) z przedstawienia "Słomkowego kapelusza" Labiche'a w reżyserii Andrzeja Wajdy, odnoszę wrażenie, iż w tym samym czasie (Kra­ków, 17 maja) i na tej samej scenie (Stary Teatr) oglądaliśmy dwa różne spektakle. Cóż, może jako mieszka­niec kulturalnej prowincji nie byłem w stanie dostrzec "bezradności odma­lowanej w mimice i grze aktorów", jed­nak nie miałem najmniejszego proble­mu z zauważeniem wybuchających raz po raz na widowni salw śmiechu i okla­sków, których to objawów rozbawienia publiczności pan Mikos dziwnie nie do­strzegł.

(...) rytm "Słomkowego kapelusza" Henry Gidel przyrównał do "rytmu osza­lałej karuzeli". I tak jak karuzela kręci się w koło, tak w sztuce Labiche'a wciąż powtarzają się sytuacje i wypo­wiedzi. Widzimy więc ciągle pojawiają­cy się orszak, powtarzają się sytuacje i wypowiedzi, (...) gesty (...).

Do tego rytmu dostosował się rów­nież autor opracowania muzycznego Mieczysław Mejza, który każde prze­biegnięcie przez scenę korowodu weselników zilustrował fragmentem mar­sza weselnego Mendelssohna (zabieg ten pan Mikos uznał za wadę spekta­klu i nazwał nudnym).

Także scenografia Krystyny Zachwa­towicz doskonale dopasowuje się do całości. Lekkie, nowoczesne konstruk­cje z przewagą kwadratów i prostoką­tów, okraszone elementami przynależ­nymi do epoki, pozwalają na szybkie tempo akcji i umożliwiają zmiany de­koracji wraz ze zmianami zachodzący­mi na scenie. Jednocześnie przez usu­wanie kolejnych elementów z rozwojem intrygi powiększa się przestrzeń sce­niczna, a zmiany sytuacji i miejsca do­datkowo podkreślone są inną kolory­styką dekoracji. (...)

Cały spektakl, zbudowany trochę jak muzyczne rondo, stanowi spójną ca­łość (...). Pozorny chaos okazuje się lo­gicznym ciągiem wydarzeń, a absurd i bezsens koniec końców znajdują swo­je wytłumaczenie.

Andrzej Wajda, realizując "Słomko­wy kapelusz", podjął się zadania jak na siebie nietypowego. Jednak i tym razem, tak jak wiele razy wcześniej, po­radził sobie znakomicie (...).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji