Artykuły

Łódź. Jubileusz Tadeusza Kozłowskiego

Nie ma wątpliwości, że Tadeusz Kozłowski jest rekordzistą! Dla samego teatru Wielkiego w Łodzi, w ciągu jego 46-letniej historii przygotował 55 premier operowych i baletowych. Artysta świętuje 40-lecie pracy artystycznej.

Same spektakle dyrygowane przez Maestra Kozłowskiego liczą się już w tysiącach, a liczby te dotyczą wyłącznie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Do Teatru Wielkiego studenta Kozłowskiego przywiózł z Warszawy w 1972 roku, jako swojego asystenta, wybitny polski dyrygent prof. Bogusław Madey. Od tamtego czasu Tadeusz Kozłowski przeszedł wszystkie szczeble kariery dyrygenckiej - od wspomnianego asystenta dyrygenta do dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego. Mimo, iż Tadeusz Kozłowski kilkakrotnie rozstawał się z łódzką operą, to zawsze do niego wracał.

40-lecie pracy artystycznej Maestro świętował będzie uroczystą premiera opery Pucciniego "Tosca" 17 maja w Teatrze Wielkim w Łodzi.

***

TADEUSZ KOZŁOWSKI

Jest najwybitniejszym polskim dyrygentem operowym i jednym z najznakomitszych dyrygentów w Europie. Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. Jeszcze w czasie studiów został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej (asystent dyrygenta, dyrygent, kierownik wokalny, dyrygent - szef orkiestry), by w latach 1981-87 po raz pierwszy pełnić funkcję dyrektora artystycznego tej sceny. Dyrektorem artystycznym TWŁ był trzykrotnie.

W roku 1985 wraz z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi i gwiazdami takimi jak: Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco i Ivo Vinco zainaugurował działalność odrestaurowanego Teatro Vittorio Emanuele w Messynie.

W latach 1987-92 był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje, koncertował także w wielu miastach republiki oraz wielokrotnie prowadził gościnnie spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu.

Po powrocie do kraju w latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi. We wrześniu 1998 roku na nowo objął stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi i pełnił ją do roku 2000, a następnie ponownie w latach 2004-2005. Dla tej sceny przygotował ponad 50 premier, w tym prapremiery polskie: "Echnaton" Philipa Glassa, "Dialogi karmelitanek" Francisa Poullenca, "Adriana Lecouvreur" Francesca Cilei, "Kandyd" Leonarda Bernsteina. W latach 2001-2002 był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie.

Ma w repertuarze ponad 70 tytułów operowych, baletowych i operetkowych. Poprowadził ponad pięć tysięcy (!) spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych. Występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy. Jest laureatem Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS i "Maski Masek" - Nadzwyczajnej Złotej Maski przyznanej podczas jubileuszu 40-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi za 50 znakomitych realizacji w tym teatrze. Od 2005 był w nim I dyrygentem, od października 2008 pełnił w Teatrze również funkcję kierownika muzycznego a następnie do lipca 2011 - zastępcy dyrektora ds. muzycznych. Począwszy od września 2009 do połowy 2011 był również także dyrektorem muzycznym Opery Narodowej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji