Artykuły

Gliwice. Festiwalowy weekend z gwiazdami

XXIV Gliwickie Spotkania Teatralne ruszają już jutro. Pierwszy festiwalowy weekend zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, bowiem na scenie GTM przy Nowym Świecie zagoszczą artyści znani i lubiani m.in. z małego ekranu.

W sobotę, 11 maja br. na scenie GTM pojawi się "Danuta W". Spektakl warszawskiego Teatru Polonia powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice", opracowanej przez Piotra Adamowicza, a wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń. W roli Danuty Wałęsy występuje Krystyna Janda, która o swojej pracy nad tekstem mówi tak: - "Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet."

**

12 maja 2013 (niedziela) godz. 17.00 i 20.00 - scena GTM przy Nowym Świecie: Witold Gombrowicz - Dzienniki, Teatr IMKA z Warszawy

Występują: Piotr Adamczyk, Iwona Bielska, Magdalena Cielecka, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Andrzej Konopka, Ricardo Marques, Olga Mysłowska

"Poniedziałek: Ja. Wtorek: Ja. Środa: Ja. Czwartek: Ja" - to chyba jeden z najsłynniejszych początków polskich książek wszech czasów. Dla wielu odbiorców i krytyków "Dzienniki" to najlepsze dzieło Witolda Gombrowicza, mistrza autokreacji, filozofa, wreszcie człowieka nieustannie analizującego rzeczywistość wokół siebie. "Dzienniki" - wbrew tytułowi - są nie tyle kroniką życia pisarza, ile literacką całością - świadomie tworzonym przez niego portretem skandalisty, krytyka polskiej zaściankowości i kompleksów, ale też przenikliwego obserwatora ludzkiej kondycji.

Reżyser Mikołaj Grabowski do swej teatralnej realizacji wybrał tylko niektóre fragmenty tego znakomitego tekstu. Spektakl pomyślany jest jako ciąg aktorskich kreacji. Każdy z występujących na scenie ma swoje dziesięć minut i prowadzi jakąś refleksję, na przykład na temat artysty, filozofii lub Polski. To przedstawienie odważne, pełne humoru, przesiąknięte słodko-gorzką polskością.

Spektakl został laureatem X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu (2012) - otrzymał nagrodę dla teatru oraz dla reżysera Mikołaja Grabowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji