Artykuły

Warszawa. Nowy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego

To jeden z najbardziej oczekiwanych spektakli sezonu. W niedzielę w Hali Warsztatowej Nowego Teatru pierwszy przedpremierowy pokaz "Kabaretu warszawskiego" Krzysztofa Warlikowskiego.

Nowy Teatr poinformował, że premiera spektaklu odbędzie się w lipcu w Gdyni podczas festiwalu muzycznego Open'er.

Berlin lat 30. i Nowy Jork po 11 września. W każdym z tych światów bohaterowie potrzebują enklaw, azylu od brutalizującej się polityki i życia społecznego. W pierwszej części spektaklu opartej na tekście Johna van Druttena "I'm a Camera" takim miejscem jest kabaret, w drugiej - na podstawie filmu "Shortbus" Johna Camerona Mitchela - podziemny klub.

- Przedstawienie portretuje grupę ludzi wolnych od społecznych schematów, która daje sobie wsparcie. Jednocześnie czują za sobą oddech większości - mówi Piotr Polak, który gra Jamesa, jednego z głównych bohaterów nowojorskiej części spektaklu. - We współczesnej Warszawie coraz więcej osób szuka podobnych enklaw. Rodzajem takiego miejsca może być Nowy Teatr, który poza spektaklami przygotowuje przestrzeń dla mieszkańców: kawiarnię, bazar, organizuje koncerty.

"Kabaret warszawski" to pierwsze przedstawienie, które zostanie pokazane w siedzibie Nowego - Hali Warsztatowej przy ul. Madalińskiego. Lata oczekiwania na własne miejsce, zespół, który o nie walczy, były inspiracjami dla twórców przedstawienia. - Nie będę grać Sally Bowless, tylko współczesną wersję tamtej bohaterki. Ciekawe jest dla mnie, że po raz kolejny dostałam rolę aktorki. I po raz kolejny mogę powiedzieć o cenie, którą się płaci za bycie aktorką. Krzysztof Warlikowski chciałby zrobić spektakl, w którym pokaże swój zespół: oto aktorzy, których znacie z wielu ról i czytacie o nich plotki w internecie. Ludzie, którzy się przyjaźnią, przebywają godzinami ze sobą. To spektakl o nas, o tym, w jakim momencie jesteśmy - jako ludzie, jako aktorzy - mówiła w wywiadzie dla "Gazety" Magdalena Cielecka.

Stała grupa współpracowników gotowa jest na eksperymenty i podejmowanie na scenie niewygodnych, objętych tabu tematów, jak związek cielesności i polityki. Jedną z bohaterek "Kabaretu..." jest Justin Vivian Bond, transseksualistka, autentyczna postać. W jej roli wystąpi Jacek Poniedziałek. - Transseksualizm jest niewątpliwie tematem przez nas wypieranym. Wstydliwym, stanowiącym w Polsce o wiele większe tabu niż homoseksualizm. Wywołującym niezdrowy uśmiech, szyderstwo, przemoc słowną. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się wokół Anny Grodzkiej. Nawet wśród ludzi stosunkowo otwartych, tolerancyjnych, wykształconych, artystów, intelektualistów, polityków. Nawet wśród homoseksualistów osoby transseksualne budzą często agresję - mówił aktor.

- Kiedy wystawiliśmy "Oczyszczonych", pierwszy raz w teatrze pokazaliśmy parę homoseksualną, która mówi o małżeństwie, o obrączkach. To był szok. Niedawno graliśmy "Opowieści afrykańskie" w Petersburgu. W tym mieście, gdzie władze wydały dekrety zakazujące "promocji" homoseksualizmu, relacja między Antoniem i Bassaniem była najmocniejszym akcentem przedstawienia. Reakcje na seksualność pokazują, w jakim miejscu znajduje się dane społeczeństwo - mówił reżyser Krzysztof Warlikowski. - Polska jest krajem dychotomicznym: małe elity i masa. Społeczeństwo połączyło się w obalaniu poprzedniego systemu, a później znów się podzieliło. Nowy Teatr jest częścią rewolucji wolnościowej, którą społeczeństwo warszawskie przeżywa dużo szybciej niż inne.

"Kabaret warszawski" będzie miał premierę podczas muzycznego festiwalu Open'er, który od 3 do 6 lipca odbywa się w Gdyni. Przedstawienie będzie też grane na festiwalu w Awinionie, a potem w Le Theatre de la Place w belgijskim Liege. Warszawska premiera odbędzie się we wrześniu.

Nowy Teatr: "Kabaret warszawski", reżyseria: Krzysztof Warlikowski, adaptacja: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński, Szczepan Orłowski, dramaturgia: Piotr Gruszczyński, scenografia i kostiumy: Małgorzata Szczęśniak, muzyka: Paweł Mykietyn, reżyseria świateł: Felice Ross, ruch: Claude Bardouil, animacje: Kamil Polak. Występują: Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Claude Bardouil, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Wojciech Kalarus, Redbad Klijnstra, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr. Muzycy: Paweł Bomert, Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz, Fabian Włodarek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji