Artykuły

Kremlowskie kuranty

Szczególnie bogaty i artys­tycznie wartościowy zestaw widowisk przygotowała nasza telewizja na pierwsze dni lis­topada. W programie tegoro­cznego jubileuszu Rewolucji Październikowej znajdzie się m. in. widowisko zatytułowane "O nim", poświęcone w całości wspomnieniom o Leninie. Au­torzy scenariusza wykorzysta­li listy Nadieżdy Krupskiej, matki Lenina i innych osób, które wodza Rewolucji znały. Z zainteresowaniem ocze­kujemy telewizyjnej premiery słynnej sztuki Nikołaja Pogodina (1900-1962) "Kremlowskie kuranty". Dramat ten jest częścią "Trylogii Leninow­skiej" obejmującej trzy od­dzielne sztuki: "Człowieka z karabinem ", właśnie "Kremlowskie kuranty" i "Trzecią patetyczną,". Każdy z tych utworów, w których Lenin jest postacią centralną, obrazuje głębokie przeobrażenia w spo­łeczeństwie radzieckim w pierwszym okresie po rewo­lucji.

Powstałe w latach trzy­dziestych sztuki Pogodina są rodzajem udramatyzowanych reportaży, pisanych jednak z pewnego dystansu czasowe­go. Taka technika relacji pozwoliła autorowi stworzyć stosunkowo szeroką panoramę środowiskową, oddać dość wszechstronnie nastroje, jakie były wówczas udziałem zwyk­łych, prostych ludzi - uczest­ników i świadków zdarzeń. Bohaterem "Człowieka z ka­rabinem" jest prosty chłop Szadrin i jego oczami spoglą­damy na wielkie dziejowe wy­darzenia. W "Kremlowskich kurantach" mamy do czynie­nia z bohaterem zbiorowym - to robotnicy, tramwajarze, marynarze, żołnierze, rosyjscy inteligenci. Podobny punkt widzenia daje sztukom Pogo­dina klimat szczególnej bezpośredniości, ciepła, opty­mizmu i naturalnie humoru. Dlatego też "Trylogia Lenino­wska" mimo upływu lat nie straciła waloru świeżości, na­dal stanowi atrakcyjny reper­tuar dla współczesnych scen.

Teatry sięgają po wszystkie trzy sztuki o wodzu Rewolucji przede wszystkim dlatego, że jego portret naszkicowany na kartach wspomnianych dramatów ma niezwykle ludzki wymiar. Oglądamy człowieka, na którym spoczęło brzemię najtrudniejszych decyzji w rozmowach z przypadkowo spotkanymi przechodniami, rozumiejącego ludzkie troski, zawsze pogodnego, choć Lenin w tamte ciężkie zimy marzł jak inni i jemu także, jak innym brakowało wygód. Prawda za­wartych w tym dramacie rea­liów daje mu ton autentyzmu bardzo przekonywający dla dzisiejszych widzów.

Z udziałem czołowych akto­rów ,,Kremlowskie kuranty" zrealizował dla teatru TV Je­rzy Rakowiecki. W roli Lenina wystąpi Ignacy Machowski, Michał Pawlicki gra Feliksa Dzierżyńskiego. W pozosta­łych rolach zobaczymy m.in. Zdzisława Mrożewskiego, Jó­zefa Nalberczaka, Mieczysła­wa Voita i wielu innych akto­rów scen warszawskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji