Artykuły

Olsztyn. "Jaracz" wraca do siebie, Lalki szykują premierę

Po wakacyjnej przerwie rusza nowy sezon artystyczny. Co szykują olsztyńskie teatry?

Teatr im. Stefana Jaracza

10 września "Jaracz" spektaklem "Spowiedź śpiącej królewny" [na zdjęciu] zainauguruje 88. sezon artystyczny. Jest historią Emi - czterdziestoletniej singielki uwikłanej w związki z mężczyznami. - Ale ten rok będzie trochę inny od poprzednich, ponieważ wracamy do zmodernizowanej siedziby [przy ul. 1 Maja - red.] - zapowiadał na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Janusz Kijowski. Spektakle w tymczasowej siedzibie przy ul. Pstrowskiego 23 wystawiane będą do 19 października.

- Wcześniej, bo 28 września (sobota) o godz. 16, chcielibyśmy zaprosić olsztynian do wspólnego zdjęcia na schodach zrewitalizowanego budynku teatru. Będzie to pamiątkowe, pierwsze zdjęcie po remoncie - informuje Magdalena Bujewicz-Mydlak, kierownik biura promocji i reklamy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Takie samo zrobiono przed rozpoczęciem modernizacji. Oficjalne otwarcie w wyremontowanym gmachu zostało zaplanowane na 8 listopada. Następnego dnia wystawiona zostanie premiera: "Damy i Huzary" Aleksandra Fredry w reż. Julii Wernio.

W tym roku artystycznym zaplanowano osiem premier, nie licząc innych inicjatyw, jak popularne czytanki czy Spotkania Teatralne.

Plan repertuarowy na sezon 2013/2014:

1. Aleksander Fredo "Damy i Huzary", reż. Julia Wernio, premiera: 9.11.2013 Duża Scena

2. Eric Bogosian "Sceny z Nowego Świata", reż. Bogusław Semotiuk, premiera: 16.11.2013, Scena u Sewruka - spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka

3. Witold Gombrowicz "Operetka", reż. Andrzej Majczak, premiera: 14.12.2013, Scena Kameralna

4. Pawel Kohout "Klaun", reż. Giowanny Castellanos, premiera: 25.01.2014, Scena Margines

5. Henrik Ibsen "Wróg ludu", reż. Jacek Jabrzyk, premiera: 8.02.2014, Scena u Sewruka - spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka

6. Oscar Liera "Czerwona droga do Sabaiby", reż. Emilia Sadowska, premiera: 14.03.2014, Duża Scena

7. Autorski spektakl muzyczny Jerzego Satanowskiego, premiera: 12.04.2014, Scena u Sewruka - spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka

8. Neil LaBute "Gruba Świnia", reż. Gabriel Gietzky, premiera: 17.05.2014, Scena Kameralna

Olsztyński Teatr Lalek

- Wakacje się skończyły, więc do teatru lalek wracają spektakle - przypomina Małgorzata Pietrzak, kierownik literacki Olsztyńskiego Teatru Lalek. Na 28 września (sobota) o godz. 17 zaplanowano pierwszą premierę. Spektakl pt. "Amelka, Bóbr i Król na Dachu" w reżyserii Jacka Malinowskiego wystawiony zostanie na dużej scenie. Sztuka opowiada historię Amelki, dziewczynki o czułym sercu, która wyprawiona przez swoją macochę rusza w niebezpieczną podróż do Szepczącego Lasu.

Ale już od 7 września (sobota) przez tydzień najmłodsi widzowie zapraszani są na "Bajkę o szczęściu". - Po zakończeniu wystawiania tego spektaklu w niedzielę (15 września) przygotowaliśmy program "Wrześniowe lekturki dla synka i córki". Dzieciaki będą mogły spotkać się z postacią o wielkiej wyobraźni - Edwardem Learem - dodaje Małgorzata Pietrzak.

W repertuarze od 21 września na scenie kameralnej jest "Na Warmii... dawno, dawno temu". - Spektakl spotyka się ze znakomitymi recenzjami i nie tylko, bowiem odniósł wielki sukces, kwalifikując się do PIF, czyli międzynarodowego festiwalu teatru lalek, który zaczyna się już 7 września w stolicy Chorwacji - tłumaczy Pietrzak.

We wrześniu oprócz opisanych wyżej występów zobaczyć można opowieść o "Rybaku i Złotej Rybce".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji