Artykuły

Poznań. Nowy sezon w Teatrze Nowym

Nowy sezon artystyczny w poznańskim Teatrze Nowym rozpocznie premiera spektaklu "Lekcja", który zobaczymy już 13 września.

Reżyserem "Lekcji" jest także jeden z grających w niej aktorów, Waldemar Szczepaniak, który nie pierwszy raz decyduje się stanąć po "drugiej stronie". Szczepaniak zdecydował się na starcie z królem absurdu - Eugenem Ionesco. W ponad 50-letnim dramacie aktor rozpoznał bardzo współczesny obraz świata. Akcja dramatu rozgrywa się w domu Profesora, który udziela prywatnych lekcji w swoim gabinecie. Przychodzi do niego Uczennica, świeżo po maturze, która już planuje studia, a nawet doktorat, najlepiej "za trzy tygodnie".

Waldemarowi Szczepaniakowi absurd w historii Ionesci - dom Profesora i dziejące się w nim wydarzenia - skojarzył się z głośną sprawą Josepha Fritzla.

- Dzisiaj dowiadujemy się o znacznie większej ilości zbrodni niż 50 lat temu. Dla mnie było naprawdę przejmujące to, że ludzie potrafią w jednym domu, w kilku pomieszczeniach stworzyć miejsce normalnego, codziennego życia, przyjmować w nim gości, a jednocześnie jest to miejsce okropnej zbrodni - mówi Szczepaniak.

Zapał uczennicy, która chce posiąść całą wiedzę w jak najkrótszym czasie, nasunęła mu z kolei skojarzenie z błyskawicznymi karierami z programów typu reality show.

- Historia osoby, która w ciągu godziny chce zmienić swoje życie u Ionesci była czystym absurdem, a dzisiaj okazuje się, że jest to możliwe - są osoby, które w ciągu godziny zmieniają się z szarej myszki w piękną kobietę z okładek magazynów. Te historie może niespecjalnie mnie fascynują, ale zbliżają tekst Ionesci do naszej rzeczywistości - mówi aktor i reżyser.

Ostatni wrześniowy weekend poświęcony będzie twórczości Agnieszki Osieckiej. 27 września na Dużą Scenę Teatru Nowego wkroczą finaliści XVI Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Wśród młodych wykonawców pojawi się aktorka Teatru Nowego - Julia Rybakowska, zwyciężczyni sopockiego etapu konkursu.

28 i 29 września zobaczymy inscenizację scenariusze Agnieszki Osieckiej, odkrytego na nowo przez studentów Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. "Niech no tylko zakwitną jabłonie" (reż. Wojciech Kościelniak) przy pomocy piosenek opowie przed- i powojenną historię Polski.

W październiku Teatr Nowy zaprezentuje "Mister Barańczaka" - spektakl Jerzego Satanowskiego, który składa hołd Stanisławowi Barańczakowi. Listopadową premierą będzie "Gorączkę czerwcowej nocy" w reż. Remigiusza Brzyka, nawiązująca do przedstawienia Izabelli Cywińskiej "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć". W grudniu sama Cywińska wyreżyseruje "Wiśniowy sad" Czechowa.

Rok 2014 Teatr Nowy zamierza poświęcić nowym interpretacjom polskiej klasyki, które uzupełnione będą adaptacjami rodzimej literatury współczesnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji