Artykuły

Poznań. Jesień spędzimy w teatrze

Czego nowego można spodziewać się w Teatrze Nowym w tym sezonie, a czego w ramach trwającego jubileuszu Polskiego Teatru Tańca? Na ciekawe spotkania oba teatry zapraszają widzów już jutro. W poniedziałek rusza taneczny projekt skierowany m.in. do osób niepełnosprawnych.

Najbliższa premiera w Teatrze Nowym (początek jutro o godz. 19.30 na Trzeciej Scenie) to "Lekcja" w reżyserii Waldemara Szczepaniaka, który jest też aktorem poznańskiej sceny. - To sztuka o człowieku, który dziwi się światu - mówi o swoim bohaterze reżyser.

"Lekcja" to sztuka napisana przez rumuńskiego dramaturga Eugene Ionesco w latach 50. XX w. Szczepaniak chce ją zaadaptować do czasów współczesnych. - Wciąż otaczają nas absurdy, a wrażliwy człowiek jest wobec nich bezsilny - tłumaczy aktor.

Oprócz "Lekcji" Teatr Nowy przygotował dla swoich widzów w nadchodzącym sezonie kilka innych premier. W październiku widzowie zobaczą spektakl "Mr. Barańczak", opowiadający o życiu i twórczości urodzonego w Poznaniu poety i tłumacza. - Stanisław Barańczak dokonał dla naszego teatru przekładu "Króla Leara". Nie trzeba go nikomu przedstawiać - mówi Piotr Kruszczyński, dyrektor teatru.

W listopadzie przy ul. Dąbrowskiego zostanie wystawiona "Gorączka Czerwcowej Nocy". Spektakl będzie opowiadał o wydarzeniach z czerwca 1956 r., a jednym z jego bohaterów będzie Hipolit Cegielski.

Teatr Nowy w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny i jubileusz zakończy hucznie. Na scenie pojawi się dramat w reżyserii Izabelli Cywińskiej, która była dyrektorem teatru od 1973 r. W 1981, w okresie stanu wojennego została internowana za wystawienie sztuki "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć". W tym sezonie wyreżyseruje "Wiśniowy sad" na podstawie sztuki Antoniego Czechowa.

Jubileusz w formacie XL

Ten rok jest szczególny także dla zespołu Polskiego Teatru Tańca, który jest ze swoją publicznością już od 40 lat. Teatr został stworzony przez światowej sławy, nieżyjącego już choreografa Conrada Drzewieckiego, a od blisko 25 lat kierowany przez jego uczennicę - Ewę Wycichowską. Swój jubileusz zespół obchodzi pod nazwą "10 x 4 = XL / Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś", przypominającą trochę matematyczny wzór. Co się pod nią kryje?

Cykl 10 odcinków audio-wideoperformance, poświęcony jest po prostu czterem dekadom Polskiego Teatru Tańca. Autorski projekt Ewy Wycichowskiej potrwa do grudnia. W każdym z kolejnych spektakli biorą udział m.in. zaproszeni goście, artyści związani na przestrzeni lat z teatrem.

W VI odcinku jubileuszowego projektu już jutro (godz. 20) zobaczymy fragmenty takich spektakli jak: "Carmen" (chor. Jerzy Makarowski), "Romeo i Julia" (chor. Birgit Cullberg), "Niebezpiecznie związki" (chor. Ewa Wycichowska) oraz "Święto wiosny" (chor. Ewa Wycichowska). W spektaklu wystąpią m.in. Krzysztof Raczkowski, Anna Gruszka, Bartłomiej Raźnikiewicz. Tego samego wieczoru widzowie PTT będą mogli obejrzeć zapowiedź odcinka VII - wznowienie spektaklu "Tango z Lady M." z udziałem Wiesława Prządki (bandoneon) oraz Piotra Kałużnego (pianino). Uczestnicy spotkania świętować będą też inne jubileusze: 45-lecie pracy artystycznej prof. Ewy Wycichowskiej oraz 20-lecie pracy artystycznej Kariny Adamczak-Kasprzak, I solistki PTT.

Taniec przełamuje bariery

W poniedziałek w Poznaniu rusza niezwykły dwumiesięczny projekt "5 zmysłów. eMotion" - największe w Polsce wydarzenie z pogranicza sztuki i edukacji, adresowane do osób niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie, niewidomych i niesłyszących. W dwustu warsztatach tańca współczesnego weźmie udział około tysiąca uczestników. Będą też wykłady i konferencja naukowa, a całość zakończy 22 października wspólny spektakl z udziałem niepełnosprawnych tancerzy.

- Chcemy pokazać, że w tańcu, w myśleniu o własnym potencjale ruchowym często przeszkadza nam nie niepełnosprawność, tylko bariery, które sami sobie budujemy we własnych głowach - mówi Paulina Wycichowska, kierownik artystyczny projektu.

Na zdjęciu: "Niebezpiecznie związki", Polski Teatr Tańca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji