Artykuły

Warszawa. TrzyRzecze na spotkaniu w Prokuraturze Generalnej

O problemie przestęstw z nienawiści dyskutowano w Prokuraturze Generalnej. Białystok reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej Teatr TrzyRzecze, które zaangażowało się w antyrasistowski projekt tworząc stronę www.zamalujzlo.pl.

- W interesie ogółu społeczeństwa leży ściganie przestępstw popełnianych z motywów rasistowskich lub ksenofobicznych na szkodę nawet wąskiej grupy społecznej - to słowa Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, który otworzył dyskusję o problemie przestępstw z nienawiści, na spotkaniu zwołanym 24 września w siedzibie Prokuratury Generalnej.

Oprócz Prokuratora Generalnego wzięli w nim udział m.in. ze strony Prokuratury Generalnej - Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz i Dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Bogusław Michalski.

Obecni byli również przedstawiciele szeregu organizacji, którym nieobcy jest problem nietolerancji, dyskryminacji, rasizmu czy ksenofobii, m.in.:

- Piotr Kadlćik - Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP,

- Roman Kwiatkowski - Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce,

- Paula Sawicka - Prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita,

- Rafał Gaweł - Prezes Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze,

- Robert Biedroń - Poseł na Sejm RP,

- Anna Tatar - Stowarzyszenie Nigdy Więcej.

Białystok, który w przytaczanych podczas spotkania statystykach przestępstw z nienawiści pojawiał się na niechlubnych wysokich pozycjach reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej Teatr TrzyRzecze, które zaangażowało się w antyrasistowski projekt tworząc stronę www.zamalujzlo.pl, organizując kampanie informacyjne a ostatnio organizując debatę "NIE dla nienawiści".

Uczestnicy spotkania w Prokuraturze zgodnie przyznali zasadność podejmowania dyskusji i wypracowania wspólnych działań w zakresie walki z incydentami powodowanymi nienawiścią. Omówione zostały kroki, jakie podejmuje Prokuratura (m. in. wytyczenie w każdej prokuraturze okręgowej prokuratury rejonowej odpowiedzialnej za prowadzenie postępowań w sprawach dotyczących przestępstw z nienawiści oraz wskazanie i przeszkolenie prokuratorów do prowadzenia tego typu spraw (96. prokuratorów z całego kraju, w Białymstoku - 4).

Zgromadzeni wymielili swoje doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące zwalczania przestępstw z nienawiści, usiłując znaleźć sedno problemu. Odnieśli się również do dotychczasowej współpracy z prokuraturą, Rafał Gaweł podkreślił pozytywne zmiany w nastawieniu białostockich urzędów. Wszyscy przyznali, że w interesie społecznym leży stała współpraca między prokuraturą a reprezentowanymi organizacjami, a spotkanie powinno stać się pierwszym z wielu w tej kwestii.

http://www.pg.gov.pl/index.php?0,821,1,698

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji