Artykuły

Warszawa. "Utopia" w Muzeum Historii Żydów Polskich

Scena teatralna muzeum zaprasza w dniach 24-26 października na spektakl Korporacji Teatralnej z Poznania pt. "Utopia" w reżyserii Andrzeja Pakuły.

Twórcy podejmują się krytycznej analizy aktualnych wydarzeń w perspektywie traumatycznych doświadczeń XX wieku (II wojny światowej, Holocaustu i trwającego do 1989 roku podziału Europy) poprzez zderzenie postaci Heinricha Himmlera, Hanny Arendt i Andersa Breivika. W tym roku przypada 70-ta rocznica przemówienia Himmlera (wygłoszonego w Poznaniu, w październiku 1943 roku), do którego odwołują się twórcy.

W ciągu kilku lat swojej działalności Korporacja Teatralna zrealizowała następujące spektakle: "Sny" Iwana Wyrypajewa (2004), "Romeo" według Szekspira i Sary Kane (2005), "Disco Pigs" Endego Walsha (2006), "Miłość Fedry" Sary Kane (2007), "Astmę" według prozy Etgara Kereta (2008) i "Bańkę mydlaną" (2010) przygotowaną w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka.

Wydarzenia ostatnich lat w Polsce i w Europie pokazują, że skrajnie radykalne postawy i przekonania, często odwołujące się mniej lub bardziej jawnie do ideologii faszystowskiej lub nazistowskiej, zyskują na sile i coraz częściej pojawiają się w przestrzeni społecznej. Masakra na norweskiej wyspie Utya czy akty przemocy wymierzone przeciwko mniejszościom narodowym lub imigrantom, wskazują na kryzys idei Europy opartej na tolerancji, otwartości, współdziałaniu i wielokulturowości, którego przyczyny należy szukać w poszerzającym się polu społecznych lęków, będących pożywką dla radykalnych poglądów i ugrupowań.

Wystąpią: Mateusz Baran, Marcel Borowiec, Adam Machalica, Aleksander Machalica, Daniel Misiewicz, Michał Podsiadło, Michał Wanio

Pierwszy spektakl zostanie wystawiony 24 października o godz. 20.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich. Kolejny spektakl: 25 października, godz. 20.00. Po spektaklu 26 października odbędzie debata "Odrodzenie radykalizmów: język czy realne niebezpieczeństwo?", którą poprowadzi Jacek Żakowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji