Artykuły

Poznań. Rewolucje: "Listy na wolność" w Nowym

- Te panie mówią, że wychodzą na wolność z życiem przeczytanym na nowo - mówi Agata Siwiak, kuratorka cyklu "Wielkopolska: Rewolucje", o warsztatach, które przez kilka tygodni prowadzili reporterzy "Gazety" z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lesznie. Sceniczne czytanie reportaży w Teatrze Nowym 6 i 7 grudnia.

O efektach ich wspólnej pracy będzie można przeczytać jutro w "Dużym Formacie". Reportażyści Włodzimierz Nowak, Justyna Pobiedzińska i Mirosław Wlekły oraz fotografka Agata Grzybowska rozmawiali z osadzonymi m.in. o mechanizmach demokracji, współczesnej Polsce i świecie. Już 6 i 7 grudnia w Teatrze Nowym w Poznaniu odbędzie się pokaz fotografii i sceniczne czytanie reportaży powstałych podczas tych spotkań. Ich tytuł to "Listy na wolność".

Inicjatywa jest częścią większego projektu "Wielkopolska: Rewolucje", którego druga edycja właśnie się finalizuje. Znani awangardowi artyści różnych dziedzin sztuki w ramach "Rewolucji" tworzą razem z lokalną społecznością małych wielkopolskich miejscowości.

Podczas pierwszej edycji projektu seniorzy z Zakrzewa razem z choreografem i tancerzem Mikołajem Mikołajczykiem pokazali spektakl "Teraz jest czas". Na początku września w Zakrzewie zaprezentowali swoją drugą wspólną pracę, zatytułowaną "Projekt. Noce i dnie". Jeszcze w tym roku - 8 i 9 grudnia - zawitają z nią do Studio Słodowni Starego Browaru. Dwa dni później - 10 grudnia - Teatr Nowy pokaże spektakl "Lepiej tam nie idź" wyreżyserowany przez Michała Borczucha z udziałem wychowanków domu dziecka w Szamocinie oraz małych aktorów związanych z Teatrem Stacja Szamocin. 19 grudnia w filharmonii zabrzmi koncert Marcina Maseckiego z udziałem Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy.

Projekt "Wielkopolska: Rewolucje" to część większego przedsięwzięcia zatytułowanego "Budzik kulturalny: projekt działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski" realizowanego przez departament kultury Urzędu Marszałkowskiego. Jego autorzy postawili sobie za cel nie tylko popularyzację kultury w Wielkopolsce, ale także promocję regionalnych artystów za granicą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji