Artykuły

Warszawa. Premiera Karpatiego w Studio

5 i 6 listopada w Teatrze Studio odbędzie się premiera "Superheterodyny" - sztuki jednego z najgłośniejszych i najbardziej utalentowanych dramaturgów węgierskich Petera Karpatiego.

Superheterodyna to obrazki z życia Cyganów zamieszkujących tereny przygraniczne nad Drawą. Spotykają się tu i przenikają dwa światy: żyjącej na dnie mniejszości oraz świat estrady - blichtru, ułudy, pozornego sukcesu. Karpati nagrywał kiedyś wywiady socjologiczne z Cyganami i wykorzystywał do swoich spektakli. Dziś zbiera bajki, legendy i publikuje sztuki osnute na ich kanwie. W pasjonujących, poetyckich dramatach odnalazł znaczącego towarzysza-twórcę teatralnego Ester Novak. To ona wyreżyserowała najnowszy spektakl w Teatrze Studio. O sztukach Karpatiego powiedziała: "są wyjątkowe i świadczą o wyjątkowym świecie jego fantazji, ale równocześnie są zawiłe i bogato przeplatane treściami humanistycznymi. Człowieka, a zwłaszcza reżysera nieograniczony sposób inspiruje ta zuchwała, bezkresna wolność w myśleniu Petera o teatrze".

Superheterodyna to odbiornik radiowy, który, mieszając częstotliwość odbieraną z częstotliwością dostarczaną przez oscylator (heterodynę), tworzy częstotliwość pośrednią, przez co uzyskuje się dużą czułość i selektywność.

Premiera: 5 listopada 2005 (pierwsze pokazy: 04.11.2005)

Premierze towarzyszy projekt Pariasi Europy - ludzie tacy jak my, na który składa się wystawa oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych.

Wystawa Cyganie - inni ludzie tacy jak my, prezentowana od 4 do 13 listopada, stanowi prezentację blisko 60 fotogramów, opatrzonych komentarzem autora, omawiającego poszczególne ujęcia, towarzyszące im okoliczności powstania, tło społeczno-polityczne, opowiadającego o historii Romów, ich kultury oraz obyczajowej odrębności. Fotografie powstały dla National Geopgraphic. Ich autor - Tomasz Tomaszewski odwiedził 10 krajów, w których wykonał blisko 20 tysięcy zdjęć.

Pokazy filmowe odbędą się w sobotę, 5 listopada, na Małej Scenie od 13.00:

Nie wadzi nikomu - reż. Maria Wiernikowska (1999) - reportaż o postawionym w Usti nad Łabą murze odgradzającym Cyganów od Czechów. (1999, 46min.)

Czas Cyganów - reż. Emir Kusturica - dramat obyczajowy opowiadający o losach młodego Cygana, obdarzonego zdolnościami telekinetycznymi. Bohater wyjeżdża do Włoch, by zarobić pieniądze na operację dla siostry i na ślub z piękną Azrą. (1989, 156 min.)

Zatrzymać Romów - reż. Valerie Mitteaux, Anna Pitoun - film ukazujący losy Cyganów-Romów z Rumunii, którzy osiedlili się na obrzeżach francuskiej miejscowości Acheres. Opowieść o Cygance Salcuty i jej dzieciach. (2003, 52min.)

Pokazom tym towarzyszyć bedą także prezentacje filmów w foyer.

Dzieci cygańskiego getta - TVN, Superwizjer - losy Cyganów mieszkających w Zabrzu, opowiedziane przez dzieci cygańskie (2001, 6min.)

Zanim spadną liście - Wł. Ślesicki (30 min)

Prezentacje w niedzielę 6 listopada, na Małej Scenie, od godziny 13.00, obejmą następujące filmy:

Spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów - reż. Aleksandar Petrović - Bohaterami są Cyganie z Wojwodiny, żyjący tam od dawna obok Serbów, Rumunów, Węgrów i Słowaków. Nagroda w Cannes, nominacje do Oscara i Złotego Globu. (1967, 80 min.)

Szczęśliwi Cyganie - reż. Maria Wiernikowska - reportaż o Cyganach Rumuńskich (1999, 32min.)

Czarny kot, biały kot - reż. Emir Kusturica - Film ma prostotę klasycznej bajki. Oto pechowiec i nieudacznik wdaje się w ryzykowny interes z groźnym i bezwzględnym gangsterem. (1998, 120 min)

Na zdjęciu: Andrzej Mastalerz, który zagra w spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji