Artykuły

Wrocław. Odsłonięto tablicę pamięci Wojciecha Hasa

Tablicę poświęconą zmarłemu w 2000 roku wybitnemu reżyserowi Wojciechowi Hasowi odsłonięto w piątek (21 października) w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Wojciech Has zrealizował we wrocławskiej wytwórni dziewięć swoich filmów, w tym kultowy "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Jak być kochaną" i "Lalkę" (na zdjęciu) według powieści Bolesława Prusa.

Uroczystość rozpoczął odegrany na trąbce motyw z filmu Hasa "Pożegnania". Dyrektor wytwórni, Adam Słodkowski powiedział, że dzięki tej tablicy "dobry duch Hasa będzie czuwał nad wytwórnią". Na ścianie głównego budynku wytwórni zawisła metrowej długości tablica w formie taśmy filmowej i popiersie Hasa. Widnieją tam także tytuły filmów, które nieżyjący reżyser stworzył we Wrocławiu. Autorem tablicy jest znany artysta Stanisław Wysocki.

W holu wytwórni można obejrzeć m.in. kamerę reżysera i kostiumy z jego filmów, w tym suknię Beaty Tyszkiewicz z "Lalki" i kostium, w którym Zbigniew Cybulski grał w "Rękopisie znalezionym w Saragossie". W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym bliscy współpracownicy Hasa, aktorzy i reżyserzy m.in. Sylwester Chęciński i Waldemar Krzystek. Hasa wspominał dyrektor wrocławskiej wytwórni w latach 60. Gerard Nowak. - Has był królem tej wytwórni. On mieszkał, żywił się i tworzył w tych murach - mówił Nowak.

Pomysłodawczynią upamiętnienia tego wybitnego filmowca jest jego żona, znana wrocławska dziennikarka Wanda Ziembicka. Uroczystość zakończyła projekcja filmów: "Pismak" w reżyserii Hasa oraz "Ciało moje" Jacka Podgórskiego - laureata nagrody Wojciecha Hasa na festiwalu Camerimage 2004, ufundowanej przez żonę reżysera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji