Artykuły

Poznań. "Dla każdego gestu inny aktor" w Browarze

Prace m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Brunona Schulza i Aliny Szapocznikow od czwartku będzie można oglądać w galerii Art Stations w ramach otwieranej tu wystawy "Dla każdego gestu inny aktor".

Wystawa, której punktem wyjścia jest badanie relacji pomiędzy rysunkiem a gestami rysującego go artysty, zainauguruje 10-lecie istnienia Fundacji Art Stations. Wydarzenie po raz pierwszy połączy dwa główne nurty działania fundacji: wystawienniczy i performatywny.

Wystawa (wernisaż w czwartek o godz. 19) potrwa do 4 maja. Jej główny trzon stanowią rysunki z kolekcji Grażyny Kulczyk. Wybrane obiekty, prace na papierze, fotografie i filmy czerpią znaczenia ze złożonych związków rysunku z ciałem. - Linie na płaszczyznach i w przestrzeni stają się śladami gestów, zapisem ruchów, rejestracją fizycznych stanów - piszą twórcy wystawy. Prezentowane prace ujawniają też rolę scenariuszy i przypadków w procesie tworzenia.

W sumie na wystawie zobaczymy dzieła osiemnastu artystów. Wśród nich są takie nazwiska jak Magdalena Abakanowicz, William Anastasi, Pierre Bismuth, Halina Chrostowska, Kate Davis, Tadeusz Kantor, Tim Knowles (jego praca powstała w wyniku swobodnego rozlewania się tuszu na kartce papieru podczas transportu do Kolekcji Grażyny Kulczyk), Jarosław Kozłowski, Dora Maurer, Jerzy Nowosielski czy Alina Szapocznikow. Najstarsza z pokazywanych prac to "Akt" Brunona Schultza z 1933 r.

Dzieła sztuki powstaną też w czasie samej wystawy. Wśród nich znajdzie się rzeźba Mirosława Bałki zatytułowana "Pisząc ciało/Writing the body/Koerper schreiben", która powstanie jako zapis śladów pozostawionych przez zwiedzających.

Czwartkowy wernisaż poprzedzi trzydniowa akcja-performance (potrwa od wtorku do czwartku, w godz. 12-16). Jej głównym bohaterem będzie Tony Orrico [na zdjęciu] - amerykański artysta wizualny i performatywny, były solista zespołu Trishy Brown, którego prace znajdują się m.in. w kolekcji The National Academy of Sciences w Waszyngtonie i w licznych kolekcjach prywatnych.

W Poznaniu Orrico stworzy dwie prace z serii dwustronnych rysunków (wykonywanych obiema rękami naraz), odkrywających możliwości ciała jako narzędzia miary.

Wystawa zostanie także wzbogacona o prezentacje choreografów, którzy akt rysowania przełożyli na język tańca, przenosząc go bezpośrednio na scenę.

Kuratorką wystawy jest Kasia Redzisz, kuratorką programu performatywnego Joanna Leśnierowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji