Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Pippo Delbono

W poniedziałek, 10 marca, zapraszamy na spotkanie z jednym z najciekawszych i najbardziej niekonwencjonalnych włoskich reżyserów teatralnych Pippo Delbono.

Przebywający w Polsce w związku z przygotowaniami do premiery opery "Don Giovanni" Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu reżyser po raz pierwszy opowie warszawskiej publiczności o drodze, która doprowadziła go do stworzenia bardzo osobistego języka teatralnego, swoich artystycznych inspiracjach oraz ważnych spotkaniach, które miały wpływ na jego twórczość i życie.

Delbono przerwał tradycyjną edukację teatralną po tym jak spotkał na swojej drodze Pepe Robledo, aktora i zarazem uciekiniera z rządzonej wówczas przez dyktaturę Argentyny. W latach 80. wyjechał z Robledo do Danii, gdzie dołączył do zespołu Farfa, kierowanego przez Iben Nagel Rasmussen. W Farfa narodziła się jego fascynacja technikami tańca orientalnego, które zgłębiał potem w Indiach, Chinach i na Bali. W 1987 r. zadebiutował jako reżyser teatralny spektaklem Czas zabójców (Il tempo degli assassini). Wtedy też założył swoją istniejącą do dziś grupę teatralną - Compagnia Pippo Delbono. Grupa ta prezentowała spektakle w ponad pięćdziesięciu krajach na świecie, w tym na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. czterokrotnie na Festiwalu w Awinionie). W Polsce gościła m.in. na Festiwalu Malta w Poznaniu.

Delbono jest też znany jako reżyser i aktor filmowy. Wyreżyserował m.in. film Wojna (Guerra), który otrzymał Nagrodę Donatella - prestiżowy laur Włoskiej Akademii Filmowej w kategorii dokumentu, Krzyk (Il Grido) czy Krew (Sangue), którego pokaz odbędzie się 13 marca o godz. 18.00 we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie. Kontrowersyjna Krew jest swego rodzaju epitafium dla matki reżysera (w filmie wykorzystane są nagrania wideo, które stanowią zapis jej powolnego odchodzenia, które staje się dla Delbono pretekstem do rozważań wokół tematu cierpienia i śmierci) oraz refleksję nad ideą rewolucji - drugim bohaterem filmu jest bowiem John Senzani, jeden z członków Czerwonych Brygad, który po odbyciu wieloletniej kary więzienia wraca do domu i roztacza opiekę nad swoją chorą żoną.

Szerszej publiczności Delbono znany jest m.in. z filmów takich jak Jestem miłością, w której partnerował Tildzie Swinton.

Spotkanie z reżyserem poprowadzi teatrolożka, redaktorka i tłumaczka m.in. z języka włoskiego Dorota Semenowicz. Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie. Spotkanie organizowane we współpracy z Artintranslation odbędzie się we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, ul. Marszałkowska 72.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji