Artykuły

Łódź. Rozpoczyna się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Spektaklem "Nietoperz" w reż. Kornéla Mundruczó, przygotowanym przez zespół TR Warszawa zainauguruje dziś XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Imprezę tradycyjnie organizuje Teatr Powszechny.

Hasłem tegorocznego festiwalu są "Mistrzowie". Dyrektor "Powszechnego" i pomysłodawczyni imprezy Ewa Pilawska uważa, że należy zadać pytania o to, co oznacza bycie mistrzem w dzisiejszych czasach.

W tym roku publiczność będzie miała okazję zobaczyć osiem spektakli, w tym trzy prapremiery, przygotowanych przez teatry z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Kielc oraz Kijowa.

Imprezę zainauguruje przedstawienie "Nietoperz" (na zdjęciu) przygotowanego przez węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó. Akcja spektaklu oparta na motywach operetki "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa syna umieszczona została w nowoczesnej klinice na kilka dni przed Nowym Rokiem.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć jeszcze przedstawienia: Teatru Powszechnego z Łodzi "Uwolnić karpia" w reż. Krystyny Meissner i "Mars. Odyseja" w reż. Pawła Miśkiewicza, Teatru Starego w Krakowie "Bitwa Warszawska 1920 w reż. Moniki Strzępki, Teatru Polskiego z Wrocławia "Poczekalnia" w reż. Krystiana Lupy, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach "Caryca Katarzyna" w reż. Wiktora Rubina, Teatru Polonii z Warszawy "Konstelacje" w reż. Elżbiety Woźniak.

Do Łodzi przyjedzie Teatr DAKH z Kijowa, który specjalnie na Festiwal przygotował światową prapremierę spektaklu "Buda dla psa. Widok z góry. Widok z dołu". W związku z tym przedstawieniem odbędzie się panel poświęcony sytuacji teatru i działalność artystycznej na Ukrainie.

Tradycyjnie po każdej pierwszej prezentacji spektaklu zaplanowano spotkania z twórcami.

Festiwalowi towarzyszyć będą również dwie wystawy pokazujące "fenomen mistrza - nauczyciela i jego relacji z uczniem, który sam również staje się mistrzem. Pierwsza przygotowana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie poświęcona będzie reżyserom Krystianowi Lupie i Krzysztofowi Warlikowskiemu, druga - twórcom plakatu Waldemarowi Świerzemu i Andrzejowi Pągowskiemu.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych potrwa do 4 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji