Artykuły

Warszawa. Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce w 2015

Trwają przygotowania do obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 r. - zapewniły ministerstwo kultury i MSZ. Resorty podały, że ew. decyzje w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim będą podejmowane w zależności od rozwoju wydarzeń.

Polskie MSZ poinformowało PAP, że nadal prowadzi przygotowania do organizacji Roku Polskiego w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 r. i że nie łączy obecnie "wydarzeń o charakterze kulturalno-promocyjnym z sytuacją polityczną wokół konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

- W zależności od rozwoju wydarzeń, będziemy podejmować stosowne decyzje w tej sprawie - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w biurze rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ministerstwo kultury przypomniało, że zakończono już nabór wniosków do programu ministra "Rosja 2015 - Promesa". Program ma pomóc zwiększyć zainteresowanie polską kulturą w Rosji i podnieść wiedzę rosyjskich odbiorców o Polsce - przez prezentację wartościowych polskich dokonań artystycznych i kulturalnych.

- Otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszeń na kwotę ponad 65 milionów złotych. Wszystkie projekty organizowane mają być wspólnie przez polskich i rosyjskich partnerów - poinformowało PAP Centrum Informacyjne resortu kultury.

Wśród projektów, które przeszły pierwszy etap naboru znalazły się m.in. polsko-rosyjskie spotkania literackie (wnioskodawca - Instytut Książki), koncerty Sinfonii Varsovii w Rosji (wnioskodawca - Sinfonia Varsovia), prezentacja spektakli TR Warszawa w Wielkim Teatrze Dramatycznym oraz w ramach Festiwalu Baltic House w Petersburgu (Fundacja Generacja TR Warszawa) i wystawa Katarzyny Kozyry w Moskwie (Fundacja Katarzyny Kozyry). - Komisja konkursowa dopuściła do drugiego etapu 87 wniosków.

Wnioskodawcy mają czas do 30 kwietnia br. na złożenie uzupełnionych wniosków. Rozstrzygnięcie Promesy nastąpi latem - podało Centrum Informacyjne MKiDN.

Resort kultury zauważył, że w przygotowaniu są także "projekty flagowe", m.in. projekt Międzynarodowego Centrum Kultury "Polska i Petersburg", a także wystawa "Dwa dwory. Neoklasycyzm w Polsce i w Rosji" realizowana przez Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Instytut Adama Mickiewicza oraz petersburski Ermitaż.

Dodatkowy program przygotowuje również Instytut Adama Mickiewicza - koordynator programu kulturalnego Roku Polski w Rosji. - Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem naszych projektów, ale ponieważ trwają rozmowy z partnerami - jest zbyt wcześnie na przekazanie szczegółów - poinformowała PAP rzecznika Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji