Artykuły

Białystok. Andrzej Seweryn z monodramem "Mój Molier"

Po pierwsze, jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Po drugie - tekst jednego z najwybitniejszych komediopisarzy literatury światowej. Już to wystarczy aż nadto, by wybrać się na spektakl do opery. Molier w improwizacji Andrzeja Seweryna do zobaczenia w gmachu przy Odeskiej - 6 maja.

Andrzej Seweryn sam dokonał wyboru tekstów Moliera i je opracował. Spektakl przygotował muzycznie dziennikarz radiowej Jedynki Paweł Sztompke. A reżyserią światła zajął się Marek Jeżewski. To świeża produkcja - premiera monodramu odbyła się ledwie w styczniu br. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Ma charakter lekkiej opowieści scenicznej zbudowanej wokół perypetii zazdrosnego mieszczanina Arnolfa z Molierowskiej "Szkoły żon". Oto czterdziestoletni (i stary jak na XVII-wieczne standardy) zazdrośnik przygotowuje się do ożenku z dużo młodszą od siebie kobietą. I zaczyna przeżywać katusze, bo kandydatka na połowicę właśnie wpadła w oko pewnemu młodzieńcowi.

- Andrzej Seweryn pozwala sobie na cudowny luz już od samego początku. Wchodzi na scenę krokiem tanecznym, w rytm swingującej muzyki, którą wybrał znany dziennikarz - Paweł Sztompke. I zaczyna: - Nie, nie, proszę państwa: to ani Gene Kelly, ani Fred Astaire, to naprawdę będzie mieć związek z Molierem. I dalej też będzie w tym duchu, choć już bez "musicalowego" tła. Seweryn improwizuje, czyni zabawne dygresje, o przeczytanie fragmentów tekstu prosi widzów. Lekko, dowcipnie, finezyjnie. Na naprawdę najwyższym poziomie - zaprasza Dorota Sawicka, rzeczniczka prasowa opery.

Spektakl odbędzie się w nietypowych warunkach scenicznych - na dużej scenie opery, na której usadzona zostanie też widownia, na specjalnych kompaktowych siedziskach, co pozwoli na zaproszenie sporej liczby widzów, a jednocześnie utrzymanie kameralnej atmosfery. Początek - godz. 19, bilety: 90 zł.

Talent Andrzeja Seweryna dostrzegli już dawno Francuzi - od 1993 roku jest zaangażowany jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française.

Jego najważniejsze role filmowe to m.in. Rejent Milczek w "Zemście", Stefan Wyszyński w filmie: "Prymas", Sędzia w "Panu Tadeuszu", Adam Pietryk w "Dyrygencie", Maks Baum w "Ziemi obiecanej"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji