Artykuły

Chłopiec, który pokonał wilka

Nowy spektakl Opery Bałtyckiej to propozycja dla najmłodszych amatorów bajek i tych maluchów, które jeszcze nigdy w teatrze nie były.

Wśród tysięcy bar­dziej i mniej zna­nych baśni z całego świata ta opowieść jawi się jako nietypowa. Wśród jej bohaterów jest Sikorka, któ­ra marzy o karierze operowej diwy. Za nią ciągle chodzi jej własny Cień obdarzony nietu­zinkową osobowością. Jest także plątonoga Kaczuszka, lękliwy Kot, który marzy o tym, żeby zostać ty­grysem, i Krecik, któremu się wszystko myli. Razem z Piotrusiem urządzają piknik, na który zaprasza­ją również Wilka (ku jego wielkiemu zdziwieniu). Czy groźny Wilk zaprzyjaźni się ze zwierzętami? Historia pomysłowego Piotrusia, który przechy­trzył groźnego Wilka, to bajka muzyczna, prosta opowieść, którą orkiestra ilustruje muzyką. Równie ważne jak słowa są tu dźwięki. Wesoła melodia skrzypiec przedstawia Pio­trusia. Kiedy pogwizduje flet, to znaczy, że właśnie fruwa Sikorka. Kwaczący obój doskonale może zilustrować śmieszną Kaczuszkę, której wciąż plączą się łapy. Gdy groźnie huczą waltornie, to znaczy, że nadchodzi straszny Wilk. Każdy bohater tej bajki ma inne, własne brzmienie.

"Piotruś i Wilk" Prokofiewa powstał jako utwór, który miał za­poznać dzieci z dźwiękami instru­mentów i muzyką symfoniczną. Wkrótce po premierze dzieło Pro­kofiewa zaczęto wystawiać w for­mie baletu. W Polsce pierwszym teatrem, który adaptował Piotrusia dla potrzeb bale­tu, była w roku 1952 Ope­ra Bałtycka. Dziś przed­stawienie w Operze Bał­tyckiej odchodzi od pier-baletowej in­terpretacji. Zapoznaje najmłodszych z wieloma środkami scenicznej eks­presji. Historia Piotrusia i jego przyjaciół opowia­dana jest nie tylko po­przez taniec, ale i za po­mocą pantomimy, śpie­wu, mówionego dialogu i gry na instrumentach. Widowisko powstało z myślą o najmłodszych dzieciach - od trzech do sześciu lat, dla których jest to świetna okazja, by po raz pierwszy w życiu odwiedzić teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji