Artykuły

Jak młodzi łączą się we wspólnoty? Opowiedzą o tym na wykładach i w spektaklu

Deskorolkowcy, grafficiarze i bywalcy festiwali muzycznych pod lupą. Korporacja Teatralna chce zbadać formy wspólnotowości młodych pokoleń. Efektem projektu "Enklawa" będzie spektakl teatralny, który powstanie jesienią - pisze Kamil Babacz w Polsce Głosie Wielkopolskim

Między 7 maja a 18 czerwca odbędzie się cykl wydarzeń -wykładów i działań artystycznych. Pierwsze spotkanie w ramach projektu "Enklawa" odbędzie się w środę, 7 maja o godzinie 18 w Pawilonie Nowa Gazownia. Odwołując się do tekstu "Prawo do Miasta" Henriego Lefebvre'a, Antoni Michnik, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, spróbuje opowiedzieć o tym, jak zmieniają się współczesne miasta, gdy pojawiają się w nich skateparki oraz jakie rodzaje przestrzeni wytwarzają wspólnoty deskorolkarzy. W dyskusji wezmą udział studenci nauk humanistycznych oraz architektury, którzy także jeżdżą na desce lub rolkach.

O projekcie "Enklawa" opowiada Andrzej Pakuła,założyciel Korporacji Teatralnej:

Dlaczego Wasz projekt nazywa się "Enklawa" i skąd wniosek, że młodzi ludzie tworzą enklawy?

Andrzej Pakuła: Cofamy się do etymologii tego słowa, które pochodzi od francuskiego czasownika "enclaver", czyli "wbijać klin". Bliżej nam do tego znaczenia. Mamy poczucie -obserwując i próbując diagnozować współczesne doświadczenie młodych pokoleń świata zachodniego - że łatwiej opisywać je przez wielość wspólnot, enklaw, niż jakieś ogólne doświadczenie pokoleniowe. Działanie w enklawie to pewien gest odsunięcia się od dominującej polityki i życia społecznego. Mamy poczucie, że klasyczne kategorie, takie jak tożsamość narodowa, religijna, seksualna nie są już kluczowe dla budowania wspólnot. Wspólnotowość przesuwa się gdzie indziej -pytanie gdzie? To wyjściowe pytanie naszego projektu. Tematy naszych wykładów -poświęcone skateboardingowi, street artowi, ruchom miejskim, festiwalom muzycznym i przestrzeni wirtualnej - wskazują obszary działalności młodych pokoleń, które cechuje pewna wspólnotowość.

Dlaczego dobraliście właśnie te grupy?

Andrzej Pakuła: Niektóre wybory są dość przewrotne. To doświadczenia wspólnotowe, które wydają nam się najciekawsze jako przykłady dla tego projektu. Każda z tych grup ma to do siebie,że każdy może w niej uczestniczyć. Nie musisz nawet jeździć na desce, by wejść we wspólnotą skateboardingową -wokół pewnej umiejętności buduje się szersza kultura. Z kolei podczas festiwali muzyki popularnej przez 2-4 dni tworzy się pewna enklawa, a cała rzeczywistość zostaje poza ogrodzonym terenem. Pewne kwestie ulegają tam kompletnemu zawieszeniu i odsunięciu. Wtedy wszyscy stanowimy pewną masową, być może banalną, ale jednak wspólnotę.

Może po prostu mówicie o sobie -o Korporacji Teatralnej jako enklawie i w ogóle enklawach artystycznych?

Andrzej Pakuła: Na pewno w pewien sposób ciąży nad tym projektem to, że Korporacja Teatralna jest pewną enklawą. Nie jest sztywną grupą. Przy każdym projekcie jej skład się zmienia. Poszukiwanie, wzajemne konfrontowanie i badanie się jest dla nas bardziej sensowną formą działania. Nie wynika to jednak z założeń ideologicznych, ale po prostu z tego, że dobrze nam się w takiej formule pracuje.

Co chcecie zrobić w ramach tego projektu?

Andrzej Pakuła: W pierwszej części projektu -"Enklawa S01E00" - która właśnie się rozpoczyna, chcemy skonfrontować nasze wyjściowe diagnozy z głosami publiczności. Chodzi o to, by na płaszczyźnie teoretycznej i artystycznej uruchomić dyskusję na temat tego zjawiska. Wyniki tych dyskusji posłużą nam do pracy nad spektaklem. Odbędzie się slam poetycki i open mike, podczas których być może wyłowimy coś, co pojawi się w spektaklu, będącym zwieńczeniem projektu. Ważny jest dla nas gest wciągnięcia odbiorcy w proces całej pracy nad spektaklem. Dla nas to nowość, bo nigdy nie wchodziliśmy przed spektaklem tak mocno w integrację z publicznością.

PROGRAM 7/05 18:00 Pawilon Nowa Gazownia -wykład + debata Prawo do jazdy -skateboarding, Henri Lefebvre i Iain Borden

14/05 18:00 Pawilon Nowa Gazownia - wykład + debata Graffiti, streetart, muralizm, sztuka w przestrzeni publicznej

17/05 18:00 WOSK - akcja Enklawa: MAPA

21/05 18:00 Pawilon Nowa Gazownia - wykład + debata Czym jest miasto, jeśli nie ludem? Wspólnoty oporu w mieście biopolitycznym

28/05 18:00 Pawilon Nowa Gazownia - wykład + debata Dużo osób, mityczny czas -festiwale muzyki popularnej

31/05 18:00 Trochę Kultury -akcja Enklawa: SLAM

4/06 18:00 Pawilon Nowa Gazownia Co mówią te głosy? Internetowe wspólnoty doświadczeń

14/06 18:00 Trochę Kultury -akcja Enklawa: OPEN MIKE

18/06 18:00 Pawilon Nowa Gazownia Enklawa_S01E00: FINAŁ

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji