Artykuły

Wrocław. "Tajemniczy ogród" na scenie Współczesnego

W dzieciństwie była dla mnie historią o wolności, dojrzewaniu i wyzwoleniu z ograniczeń. Teraz wiem, że to utopia pozbawiona szczęśliwego zakończenia mówi - o książce "Tajemniczy ogród" Katarzyna Szyngiera. Teraz na podstawie tej wiktoriańskiej lektury przygotowuje spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera w sobotę.

Katarzyna Szyngiera jest absolwentką reżyserii w krakowskiej PWST i wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Obroniła dyplom spektaklem "Sferia", zrealizowanym na ostatniej kondygnacji parkingu galerii handlowej w Bielsku-Białej. We Wrocławiu przygotowała już performatywne czytanie tekstów Helmuta Kajzara w ramach ostatniego cyklu "strefy kontaktu".

Tym razem do scenicznej realizacji powieści Frances Hodgson Burnett, która ukazała się po raz pierwszy w 1911 roku, zaprosiła Agnieszkę Jakimiak. Dramaturżka napisała tekst inspirowany słynną powieścią. - Jestem zaskoczona tym, jak wielki wpływ może wywrzeć lektura z dzieciństwa na to, jak postrzegamy w dorosłym życiu mechanizmy władzy - mówi o "Tajemniczym ogrodzie" Jakimiak.

Główna bohaterka powieści, Mary, urodziła się w Indiach. Po śmierci rodziców trafia do Anglii, która zaskakuje ją nie tylko nowym językiem, ale też nieznanymi regułami i obyczajami. Osamotniona dziewczynka czuje się zagubiona i wyobcowana w pałacu wuja, u którego mieszka. Pewnego dnia odkrywa za murem tajemniczy ogród, który nęci ją obietnicami, które rodzą się w głowie dziewczynki. Mary poznaje kolejne postaci i zagadki skrywane przez otoczenie i jego mieszkańców.

Książka, zaliczana do klasyki literatury dziecięcej, doczekała się kilku ekranizacji, głównie w postaci seriali telewizyjnych. W1993 roku sięgnęła po nią Agnieszka Holland. - Miałam ten film stale w pamięci, ale dopiero przy pracy nad spektaklem zrozumiałam, jak mocno się odciska na niej odautorski komentarz - mówi Szyngiera. - W mojej realizacji chcę na nowo zinterpretować tę historię, pokazać schematy rządzące związkami międzyludzkimi i manipulacje, których dopuszczają się bohaterowie "Tajemniczego ogrodu".

Reżyserka położyła duży nacisk na język i ruch sceniczny, który odbiega od klasycznych realizacji. - Chciałam uruchomić w aktorach szerszą skalę ich możliwości - tłumaczy reżyserka. Dlatego aktorzy upodabniają się w niektórych scenach do zwierząt i posługują dźwiękonaśladownictwem.

Ruch sceniczny wyreżyserował Cezary Tomaszewski, za scenografię odpowiada Agata Baumgart. Scena w jej aranżacji wyglądajak baśniowy świat rodem z "Alicji w krainie czarów". Muzykę do spektaklu przygotował zespół Szałas.

W przedstawieniu zobaczymy cztery postaci, w które wcielają się młodzi aktorzy Teatru Współczesnego: Maria Kania (Mary), Anna Kieca (Marta), Piotr Bondyra (Dick) i Maciej Kowalczyk (Colin).

Spektakl skierowany jest do młodzieży i widzów dorosłych.

Premiera w sobotę o godz. 19 na Dużej Scenie, bilety: 50 zł. Kolejne spektakle: 18,20, 21, 22 i 23 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji