Artykuły

Wrocław. Teatralny weekend

Redakcja gazety "Co jest grane", piątkowego dodatku do "Gazety Wyborczej", poleca najciekawsze zdarzenia teatralne i premiery spektakli, które odbędą się w ten weekend we Wrocławiu

Gotowanie w teatrze - Pantomima zaprasza na spektakl

W piątek w foyer Sceny na Świebodzkim będzie można wspólnie gotować z artystami Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Na godzinę przed przedstawieniem "Historia brzydoty" w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej, które dotyka problemu anoreksji, odbędzie się spotkanie z dziennikarką kulinarną Marylą Musidłowską i twórcą kostiumów do spektaklu Adamem Królikowskim. Wstęp na "Sztukę Kulinarną" za okazaniem aktualnego biletu na przedstawienie.

*

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań u Grotowskiego

W piątek o godz. 18 w Sali Kinowej dr Beata Guczalska opowiadać będzie o ciele aktora w polskim teatrze repertuarowym. W wykładzie "Od ciała nieistniejącego do ciała-podmiotu. Cielesność aktora w polskim teatrze repertuarowym ostatniego półwiecza" przeanalizowany zostanie proces "powrotu do cielesności" aktora od lat 50. do współczesności. W poniedziałek dr Katarzyna Osińska poprowadzi trzecie zajęcia w ramach semestru autorskiego, odniesie się do amatorskich grup artystycznych zainspirowanych występami Isadory Duncan, a także ideami Émila Jaques-Dalcroze'a. Spotkania w Instytucie Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27. Wstęp wolny.

*

Performatywny koniec, czyli ruch, muzyka i opary absurdu

Na Dużej Scenie Teatru PWST przy ul. Braniborskiej 59 będzie można w piątek premierowo zobaczyć performance "Koniec" w reżyserii Roberta Balińskiego i Eweliny Ciszewskiej. To lekka rzecz o końcu świata, uzupełniona muzyką na żywo i estetyką lat 70. Artyści połączyli pantomimę, nietypowe brzmienia i absurd, ruch stał się dla nich pretekstem dla dźwięku, a dźwięk odpowiedzią prowokującą ruch. Muzykę skomponował Marcin Krzyżanowski, a wykonują ją Mrc Krz, Mieczysław Eligiusz Litwiński i Marcin Dudek. Występują Maciej Owczarek, Aneta Piorun i Jim Williams, a głosu użyczył Robert Gonera.

Wstęp wolny za zaproszeniami.

*

Premiera "Tajemniczego ogrodu"

"Tajemniczy ogród", powieść Frances Hudson Burnett, na stale wpisała się do kanonu prozy dziecięcej i młodzieżowej. Doczekała się ekranizacji telewizyjnych i kinowych, a teraz młoda reżyserka teatralna Katarzyna Szyngiera postanowiła przełożyć ją na język sceniczny. Premiera spektaklu "Tajemniczy ogród" w sobotę na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Czytaj więcej o spektaklu

*

Kajzar o malarstwie współczesnym w Muzeum Narodowym

Wrocławski Teatr Współczesny w ramach cyklu "strefy kontaktu" przygotowuje zdarzenie sceniczne "Osmoza" oparte na esejach Helmuta Kajzara dotyczących malarstwa Dwurnika, Nowosielskiego, Dobkowskiego i Stażewskiego.

Performance reżyseruje Katarzyna Baraniecka, a zobaczyć je będzie można w Muzeum Narodowym w ramach Nocy Muzeów w sobotę 17 maja.

- Zależy mi na przenikaniu się słowa, muzyki i obrazu. Akcja będzie w dużej mierze improwizowana, ale bardzo chcemy wciągnąć w nią publiczność - zapowiada reżyserka. Nad głowami widzów zostanie rozwinięty materiał, który posłuży za ekran, a obraz na nim wyświetlany ma być widoczny z każdego rogu sali.

Spektakl zostanie pokazany trzykrotnie: o godz. 20.30, 21.30 i 22.30. Wstęp wolny.

*

Weekend z Krystyną Jandą w Radiu Wrocław

Do Wrocławia przyjeżdża Krystyna Janda, która w Sali Koncertowej Radia Wrocław (ul. Karkonoska 10) pokaże dwa monodramy. W sobotę będzie można zobaczyć "Ucho, gardło, nóż" o dojrzałej kobiecie, która w bezsenną noc zmienia kanały w telewizorze, wulgarnie i z nienawiścią komentując rzeczywistość. W niedzielę Janda wcieli się w "Shirley Valentine", która chciała zostać stewardesą, poznawać nowych ludzi, zwiedzać obce kraje, jednak od lat wiedzie życie kury domowej i żony.

Oba spektakle o godz. 19, bilety 110-130 zł.

*

Spektakl dla dzieci w Światowidzie

"Lustra" są sceniczną adaptacją "Bajki o stu królach Lulach" Danuty Wawiłow. Akcja poetyckiej miniatury rozgrywa się na dworze króla Lula, który cierpi na straszną nudę. Uśmiech na obliczu króla potrafi wywołać jego własne odbicie w lustrach. Premiera przedstawienia dziecięcego Teatru Ene Due Rabki w niedzielę o godz. 10 w ODT Światowid przy ul. Sempołowskiej 54A, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji