Artykuły

Łańcut. Jadwiga Rappe na Festiwalu Muzycznym

Koncert światowej sławy śpiewaczki Jadwigi Rappe i żeńskiego Kwartetu Opium odbędzie się we wtorek wieczorem na 53. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. W programie koncertu - utwory m.in. Piotra Mossa, Maxa Brucha i Carla Orffa.

Artystki - śpiewaczka Jadwiga Rappe (alt) i członkinie kwartetu: Agnieszka Marucha (I skrzypce), Anna Szalińska (II skrzypce), Magdalena Małecka (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela) wykonają m.in. utwór Piotra Mossa "Le Lien entre le jour" - w obecności kompozytora.

W programie wieczornego koncertu znajdą się także: Kwartet smyczkowy c-moll op. 9 nr 1 Maxa Brucha i Kwartet smyczkowy nr 1 op. 22 Carla Orffa, a także dzieło o kuszeniu św. Antoniego Wernera Egka "La Tentation de St. Antoine".

Podczas 53. festiwalu, który potrwa do 30 maja, przewidziano łącznie osiem koncertów. Przed festiwalową publicznością zaprezentował się już m.in. hiszpański tenor Jose Carreras, którego występ zainaugurował w sobotę festiwal. Jak co roku organizatorzy zaplanowali też koncerty o nieco lżejszym charakterze. Jednym z nich był niedzielny koncert, w którym wspólnie wystąpił Grzegorz Turnau, Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower oraz Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii. W koncercie przewidzianym na ostatni dzień tegorocznego festiwalu wystąpi Stanisław Soyka z zespołem.

Koncerty odbywają się w sali balowej łańcuckiego zamku, parku zamkowym, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, oraz - w tym roku po raz pierwszy - w łańcuckiej synagodze. W synagodze wystąpi światowej sławy kantor Joseph Malovany, nazywany "Pavarottim synagogi". Towarzyszyć mu będzie Wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem.

Jeden z festiwalowych wieczorów poświęcony będzie nie tylko polskiej muzyce, ale i poezji narodowych wieszczów. Publiczność wysłucha utworów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego w interpretacjach Daniela Olbrychskiego; o oprawę muzyczną tego wieczoru zadbają skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz pianista Robert Morawski, którzy zaprezentują kompozycje Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji