Artykuły

Rzeszów. Spektakl Maski w Internetowym Teatrze TVP

"Na pełnym morzu", świetny spektakl Teatru Maska, na żywo obejrzą uczniowie szkół w całej Polsce za pośrednictwem szerokopasmowego internetu. Przedstawienie to zostało wybrane do repertuaru Internetowego Teatru TVP dla Szkół.

Do udziału w tym prestiżowym projekcie zapraszane są wyróżniające się poziomem artystycznym spektakle przygotowane przez najlepsze teatry z całej Polski - zarówno dramatyczne, jak i lalkowe. W repertuarze na 2014 rok znalazły się realizacje, które rzeszowianie mieli okazję zobaczyć podczas kolejnych edycji festiwalu Maskarada, m.in. "Historia całkiem zwyczajna" Olsztyńskiego Teatru Lalek, czyli najlepszy spektakl dla dorosłych zakończonej 9 maja Maskarady, przyjęty bardzo dobrze na tegorocznej edycji festiwalu "Fahrenheit" z Miejskiego Teatr Miniatura czy "Oskar i pani Róża" Teatru Pinokio, a także spektakle teatrów z Białegostoku (Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki i Białostockiego Teatru Lalek), Krakowa (Teatru im. Juliusza Słowackiego i Groteski) i Gliwic.

Prezentacja w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół to całkowicie zasłużone wyróżnienie dla rzeszowskiego spektaklu, wyreżyserowanego przez Joannę Zdradę, która przygotowała także surrealistyczną, biało-czarną scenografię i kostiumy, świetnie komponujące się z czarnym humorem Sławomira Mrożka.

Sztuka Mrożka z pewnością spodoba się młodzieży. Jest i śmiesznie, i strasznie. Trzech wygłodniałych rozbitków ma problem: skrzynia pusta, a wokół tylko morze. Zaczynają niepokojąco przyglądać się sobie nawzajem... Skoro nie ma co zjeść, to trzeba zjeść kogoś... Ale kogo? Kto ma być zjedzony i dlaczego: są demokratyczne wybory, apelowanie do szlachetności, czekanie na ochotnika. Tworzy się koalicja silniejszych. Padają hasła odwołujące się do humanizmu, demokracji, ale tak naprawdę "Na pełnym morzu" to skondensowany poradnik mechanizmów manipulowania ludźmi, socjotechniki stosowanej przez polityków i dążenia do władzy po trupach.

Niby jest śmiesznie, są zabawne dialogi, błyskotliwe puenty, absurdalna sytuacja i postacie, które są karykaturami bohaterów Mrożka: Gruby ma brzuch olbrzymi, Małemu nogi kończą się w kolanach, a Średni ma nienaturalnie długie ręce. Ale trójka na tratwie coraz częściej spogląda na siebie wzrokiem wygłodniałych bestii i przerażająco brzmi odgłos ostrzonych noży nad głową Małego, ale jeszcze bardziej przerażające jest obserwowanie, jak ofiara powoli daje się przekonać, że musi wypełnić misję.

Trwającą niespełna godzinę jednoaktówkę uczniowie szkół w całej Polsce obejrzą 2 czerwca. Dzięki wykorzystaniu szerokopasmowego internetu transmisja dotrze do miejscowości położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego internetu to główna idea telewizyjnego projektu, który jest realizowany od półtora roku.

Spektakl na scenie rzeszowskiego teatru, a zarazem transmisja na żywo, rozpocznie się o godz. 11 i będzie odbierany przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

Od 29 października 2012 r. do 20 grudnia 2013 r. przeprowadzonych zostało 17 transmisji, które obejrzało ponad 500 tys. widzów z blisko 7 tys. szkół różnego szczebla.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji